Domowe Akwarium Pl

Sum Szklisty (łac. Kryptopterus Bicirrhis)

Zobacz też:
sum szklisty Kryptopterus bicirrhis
Wikipedia/Opencage /CC BY-SA 2.5
GatunekSum Szklisty
Nazwa łacińskaKryptopterus Bicirrhis
Rodzinasumokształtne
WystępowanieAzja południowo wschodnia
Długość9 cm
Temperatura21 - 26°C
Twardość wodymiękka - średnio twarda
pH6.5 - 7.5
Zbiornik80 L
Pokarmżywy, mrożony, suchy - rozdrobnione

Sum Szklisty (Kryptopterus Bicirrhis)

Występowanie

Gatunek słodkowodny, który w warunkach naturalnych zamieszkuje strefy przybrzeżne mętnych rzek z intensywnym prądem Tajlandii, Malezji czy Indonezji.

Wygląd zewnętrzny

Charakteryzuje się szklisto przezroczystym ubarwieniem –widoczne są wszystkie ości oraz narządy wewnętrzne (które są zlokalizowane zaraz za głową), a także pożywienie w żołądku. Przy dobrym zdrowiu ryby i odpowiednim oświetleniu ciało jej opalizuje. Długie wąsy skierowane do przodu. Płetwy przezroczyste, płetwa odbytowa zaczyna się zaraz za głową i ciągnie do samego ogona. Brak widocznego dymorfizmu płciowego – samica nieco pełniejsza.

Usposobienie

Gatunek ławicowy, który musi być przetrzymywany w większej grupie w akwarium – minimum 6 sztuk. W przeciwnym wypadku stresuje się, przestaje jeść i w konsekwencji umiera. Jest łagodny i spokojny, przebywa najczęściej praktycznie bez ruchu w pozycji ukośnej (z głową skierowaną ku górze) pod liśćmi lub roślinnością pływającą (ogon stale w ruchu) albo w strumieniu wody wypływającej z filtra. Rybka wrażliwa na chemię dodawaną do wody oraz leki (nie posiada łusek). Gdy jest zestresowana, albo coś jej dolega – ciało staje się mleczno białe.

Akwarium

Lubią przestronne zbiorniki, porośnięte roślinami z dużymi liśćmi, roślinami pływającymi, światłem rozproszonym i bardziej intensywnym przepływem wody z filtra. Dodanie torfu do filtra nie zaszkodzi. Wrażliwe na wszelkie zmiany parametrów wody. Przebywają głównie w górnych i środkowych warstwach wodnych.

Rozmnażanie

Ryby jajorodne, których rozmnożenie uważa się za przypadek, a nie celowe działanie. Najczęściej nagle wzrasta grupa obecnych osobników o kilka młodych. Gatunek przede wszystkim importowany.