Domowe Akwarium Pl

Sum Rekini (łac. Pangasianodon Hypophthalmus)

Zobacz też:
sum rekini Pangasianodon hypophthalmus
GatunekSum Rekini
Nazywany teżPanga
Nazwa łacińskaPangasianodon Hypophthalmus
Rodzinasumokształtne
WystępowanieAzja południowo wschodnia
Długość50 - 100 cm
Temperatura22 - 26°C
Twardość wodymiękka - twarda
pH6.0 - 7.5
Zbiornik300 L
Pokarmżywy, mrożony, suchy, roślinny

Sum Rekini (Pangasianodon Hypophthalmus)
Nazywany też: Panga

Występowanie

Gatunek słodkowodny, który w warunkach naturalnych zamieszkuje rzeki Wietnamu, Tajlandii, Laosu czy Kambodży. Jest to nic innego, jak znana pod nazwą handlową panga, którą tak chętnie kupujemy w supermarketach w celach konsumpcyjnych.

Wygląd zewnętrzny

W naturze osiąga do 120 cm. Ze względu na swoje wymiary, które z czasem osiągnie nie nadaje się ona dla przeciętnego akwarysty – jest żarłoczna, szybko rośnie i w efekcie wyrasta ze zbiornika. Charakteryzuje się wydłużonym ciałem, z niewielką głową, ubarwieniem szaro grafitowym z jasnym podbrzuszem. Płetwa ogonowa jest rozwidlona i obrzeżona na jasno. Płetwa grzbietowa ma kształt trójkąta. Płetwa odbytowa jest długa i szeroka – zwęża się ku ogonowi. Skóra nie posiada łusek. Młode okazy wyróżniają się srebrzystym kolorem ciała. Samice z reguły są pełniejsze w okolicach brzucha.

Usposobienie

Jest to nerwowa i płochliwa ryba, która żyje w stadzie. Powinna być trzymana ze spokojnymi i odpowiednio dużymi towarzyszami (małe rybki z chęcią zjada).

Akwarium

Akwarium, w którym będą trzymane powinno być bardzo duże, o minimalnej szerokości 150 cm. Powinno zawierać kryjówki o gładkich krawędziach, ale również sporo przestrzeni do swobodnego pływania. Wymagają miękkiego podłoża, słabego i rozproszonego oświetlenia, dobrej i skutecznej filtracji oraz systematycznych podmian wody (wytwarzają dużo odchodów).

Rozmnażanie

Ryby jajorodne, które w środowisku naturalnym wędrują w górę rzek w celach rozrodczych. Brak danych na temat rozmnażania ich w warunkach akwarystycznych.