Domowe Akwarium Pl

świecik Wielkołuski (łac. Arnoldichthys Spilopterus)

Zobacz też:
świecik wielkołuski Arnoldichthys Spilopterus
Wikipedia/Haplochromis /CC 3.0
GatunekŚwiecik Wielkołuski
Nazwa łacińskaArnoldichthys Spilopterus
Rodzinaalestesowate
WystępowanieAfryka
Długość10 cm
Temperatura23 - 27°C
Twardość wodymiękka - średnio twarda
pH6.0 - 7.5
Zbiornik150 L
Pokarmwszystkożerne: suchy, mrożony, żywy

Świecik Wielkołuski (Arnoldichthys Spilopterus)

Występowanie

Gatunek endemiczny dla rzeki Niger oraz jej dorzeczy na terenie Afryki. Zamieszkuje wody, które są zabarwione przez garbniki. Świecik wielkołuski znajduje się na czerwonej liście gatunków zagrożonych.

Wygląd zewnętrzny

Ciało wydłużone, oliwkowo-brązowe z żółtą pręgą przechodząca wzdłuż linii bocznej oraz jaśniejszym podbrzuszem. Tęczówka oka od góry pomarańczowo-żółta. Płetwy grzbietowa oraz odbytowa posiadają czarne plamy z jasnym marginesem. Płetwa ogonowa w środkowej części posiada czarny pasek, obrzeżony na biało. Ryba w dobrej kondycji, odpowiednio odżywiona mieni się kolorami tęczy. Samce są nieco smuklejsze i bardziej kolorowe niż samice. Dodatkowo posiadają wyraźne pasy żółto-czarne na płetwie odbytowej - u samic widnieje tylko czarna plama.

Usposobienie

Bardzo spokojna, ale i aktywna ryba. Powinna być trzymana w większych grupach – minimum 8 sztuk. Wówczas jest mniej nieśmiała, a samce wyświetlają swoje najlepsze kolory. Może być przechowywana w akwarium towarzyskim z innymi alestesowatymi, małymi gatunkami zbrojników i sumów Synodontis, barwniakami. Unikamy ryb agresywnych lub tych, które nie lubią energicznych pływaków. Gatunek wytrzymały.

Akwarium

Akwarium powinno być dłuższe niż wyższe. Powinno być wyposażone w korzenie i gałęzie, gładkie kamienie, rośliny, wolne przestrzenie do swobodnego pływania. Na dno zbiornika można położyć wysuszone liście buku lub dębu, które delikatnie zabarwią wodę (liście wymieniamy co kilka tygodni). Można również zastosować filtrację z dodatkiem torfu.

Rozmnażanie

Gatunek jajorodny. Ryby powinniśmy rozmnażać w osobnym zbiorniku z kępami roślin o delikatnych liściach, przyciemnionym światłem, wodą lekko kwaśną i miękką. Do tarła pobudzamy je przez obfite karmienie żywymi pokarmami. Wybraną parę (najgrubsza samica i najbardziej kolorowy samiec) przenosimy do akwarium hodowlanego. Tarło poprzedzają intensywne zaloty samca – pływa on wokół samicy, całe jego ciało drży. Ryby opadają na dno, ustawiają się bokiem do siebie. Samiec cały czas drży, a samica składa ikrę w otwartej toni wodnej – nawet do 1000 jaj. Ikra opada na dno. Rodziców odławiamy – nie opiekują się potomstwem, jedzą ikrę i narybek. Larwy wylęgają się po około 1,5 dnia, po kolejnej dobie narybek swobodnie pływa w poszukiwaniu pożywienia.