Domowe Akwarium Pl

Świecik Żółty (Alestopetersius Caudalis)

Zobacz też:
świecik żółty Alestopetersius Caudalis
Wikipedia/Zappster /GNU
GatunekŚwiecik Żółty
Nazwa łacińskaAlestopetersius Caudalis
Rodzinaalestesowate
WystępowanieAfryka
Długość5 - 6 cm
Temperatura22 - 26°C
Twardość wodymiękka - średnio twarda
pH6.0 - 7.5
Zbiornik80 L
Pokarmżywy, mrożony, suchy, roślinny

Świecik Żółty (Alestopetersius Caudalis)

Występowanie

Gatunek słodkowodny, endemiczny, który w warunkach naturalnych zamieszkuje otwarte wody rzeki Kongo oraz jej dopływów w Afryce.

Wygląd zewnętrzny

Ubarwienie górnej części ciała to oliwkowo-złoty, delikatnie opalizujący na niebiesko. Ubarwienie dolnej części ciała to kremowo-srebrzysty. Samica jest nieco mniejsza od samca, z przezroczystymi płetwami. Samiec jest bardziej kolorowy, z wydłużonymi płetwami brzusznymi, grzbietową i odbytową. Dodatkowo jego płetwy posiadają biały margines.

Usposobienie

Ryby te są spokojne i nieco nieśmiałe. Powinny być trzymane w większych grupach – minimum 5-8 sztuk. Wówczas są mniej płochliwe, a samce wyświetlają swoje najlepsze kolory oraz konkurują między sobą o względy samic. Należy uważać, gdyż potyczki samców mogą się kończyć dla nich skaleczeniami, zwłaszcza, gdy dominują w akwarium (jest ich więcej niż samic) lub zbiornik jest zbyt mały. Mogą być przechowywane w akwariach towarzyskich z innymi alestesowatymi, bocjami, małymi gatunkami zbrojników lub sumów Synodontis, spokojnie usposobionymi pielęgnicami karłowatymi. Unikamy ryb agresywnych oraz lubiących podgryzać płetwy. Rybki te pływaja przewaznie w środkowych partiach wodnych. Nie obgryzają roślin.

Akwarium

Gatunek ten najlepiej czuje się w zbiorniku, który został skonfigurowany na podobieństwo płynącej rzeki. Wówczas akwarium powinno być wyposażone w podłoże piaszczysto-żwirowe, z większymi, okrągłymi kamieniami, roslinami oraz wolną przestrzenią do swobodnego pływania.

Rozmnażanie

Gatunek jajorodny. Ryby powinniśmy rozmnażać w osobnym zbiorniku z kępami roślin o delikatnych liściach, przyciemnionym światłem, wodą lekko kwaśną i miękką, z obniżonym poziomem. Do tarła pobudzamy je przez obfite karmienie żywymi pokarmami. Wybraną parę (najgrubsza samica i najbardziej kolorowy samiec) przenosimy do akwarium hodowlanego. Tarło poprzedzają intensywne zaloty samca. Samica składa ikrę w otwartej toni wodnej, która opada na dno. Rodziców odławiamy – nie opiekują się potomstwem, jedzą ikrę i narybek. Larwy wylęgają się po około 6-7 dniach, po kolejnej dobie narybek swobodnie pływa w poszukiwaniu pożywienia. Ikra jest bardzo wrażliwa na psucie – należy codziennie przeglądać ją i usuwać zepsute jaja.