Domowe Akwarium Pl

Tarczobok Żaglopłetwy (Acanthicus Adonis)

Zobacz też:
tarczobok żaglopłetwy Acanthicus adonis
FishBase/© Germeau G.- Doumont Y.
GatunekTarczobok Żaglopłetwy
Nazywany teżAdonis Żaglopłetwy
Nazwa łacińskaAcanthicus Adonis
Rodzinazbrojnikowate
WystępowanieAmeryka Południowa
Długość50 - 60 cm
Temperatura23 - 28°C
Twardość wodymiękka - średnio twarda
pH6.0 - 7.5
Zbiornik400 L
Pokarmżywy, mrożony, suchy, roślinny

Tarczobok Żaglopłetwy (Acanthicus Adonis)
Nazywany też: Adonis Żaglopłetwy

Występowanie

Gatunek ten w warunkach naturalnych zamieszkuje wolno poruszające się potoki, strumienie oraz dopływy rzeki Rio Tocantins znajdującej się w północno-wschodniej części Brazylii. W naturze ryba może osiągnąć rozmiar nawet 1 metra długości.

Wygląd zewnętrzny

Gatunek charakteryzuje się czarnym ubarwieniem ciała z białymi lub żółtymi, niedużymi kropeczkami, które z wiekiem zanikają prawie całkowicie. Dostępna w obrocie jest także odmiana albinotyczna. Całe ciało pokryte jest wystającymi, niewielkimi kolcami, które bardzo łatwo mogą zaplątać się w siatkę. Zewnętrzne promienie płetwy ogonowej są wydłużone i nitkowate. Otwór gębowy przekształcony jest w przyssawkę. Gatunek ten nie jest przystosowany do oddychania powietrzem atmosferycznym. Samicę i samca rozpoznamy po odmiennym kształcie brodawek płciowych – u samca jest ona tępo zakończona.

Usposobienie

Jest to aktywna (bardziej w nocy niż w dzień), ciekawska ryba, która z wiekiem staje się terytorialna i agresywna w stosunku do własnego gatunku oraz innych przydennych ryb. Dlatego powinno się hodować tylko pojedyncze osobniki. Ze względu na rozmiary, jakie mogą osiągnąć powinny być trzymane z odpowiedniej wielkości rybami w akwariach towarzyskich. Warto wiedzieć, że młode osobniki żywią się glonami porastającymi korzenie.

Akwarium

Gatunek preferuje obszerne zbiorniki – dłuższe niż wyższe. Dorosła ryba powinna być trzymana w akwarium o pojemności 1000-2000 litrów. Akwarium powinno zawierać odpowiednią ilość kryjówek wśród korzeni, gałęzi (o łagodnych krawędziach), okrągłych kamieni, grot i jaskiń, miękkie i drobnoziarniste podłoże, światło rozproszone. Jeżeli zdecydujemy się na zastosowanie roślin powinny mieć twarde i gorzkie liście (tarczobok chętnie zjada rośliny). Wszystkie elementy dekoracyjne powinny być dość ciężkie i solidnie ustawione na dnie – ryby są silne, lubią podkopywać podłoże lub po prostu przesuwać różne przedmioty. Konieczna jest skuteczna filtracja (ryba produkuje dużo odpadów), wysoki poziom natlenienia wody przy jednoczesnym jej umiarkowanym przepływie, systematyczne podmiany części wody.

Rozmnażanie

Gatunek jajorodny. Ryby późno dojrzewają, co nie ułatwia ich rozmnażania. Tarło odbywa się w kryjówce – jaskini, u podnóża korzenia lub w ceramicznej rurce. To samiec opiekuje się i chroni złożoną ikrę.