Domowe Akwarium Pl

Tęczanka Czerwona (Glossolepis Incisus)

tęczanka czerwona Glossolepis incisus
Wikipedia/Thomas Gräfe, Schönheide /CC BY-SA 2.0
GatunekTęczanka Czerwona
Nazwa łacińskaGlossolepis Incisus
Rodzinatęczankowate
WystępowanieIndonezja
Długość10 - 12 cm
Temperatura21 - 28°C
Twardość wodyśrednio twarda - twarda
pH7.5 - 8.2
Zbiornik150 L
Pokarmwszystkożerny

Tęczanka Czerwona (Glossolepis Incisus)

Występowanie

Gatunek słodkowodny, endemiczny, który w warunkach naturalnych zamieszkuje jezioro Sentani oraz jego dopływy. Porusza się w ławicach, blisko linii brzegowej, wśród miejsc mocno porośniętych roślinnością, gdzie nie brakuje opadłych liści i gałęzi.

Wygląd zewnętrzny

Ryba ta charakteryzuje się wysokim pokrojem ciała, mocno bocznie spłaszczonym. Ubarwienie samca i samicy różnią się od siebie i zależą od temperatury wody. Samiec jest koloru intensywniej czerwieni, z metalicznym połyskiem. Samica natomiast jest koloru oliwkowo-srebrnego. Jest też mniejsza od samca, bardziej opływowa. Gatunek ten posiada podwójną płetwę grzbietową, dość szeroką płetwę odbytową oraz rozwidloną płetwę ogonową.

Usposobienie

Jest to spokojna ryba, majestatycznie i aktywnie poruszająca się w toni wodnej. Może być ona bez przeszkód hodowana w akwarium towarzyskim, z innymi gatunkami o podobnym temperamencie i wielkości. Powinna być trzymana w niewielkich grupach, minimum 6 osobników (w równym stosunku samców i samic, im większa grupa - tym więcej samic w stosunku do samców). Wówczas jest mniej płochliwa, a samce wyświetlają wspaniałe kolory, kiedy rywalizują o samice. W grupie tworzy się hierarchia wśród ryb, a dominujący samiec jest najintensywniej wybarwiony. Ryby karmimy taką ilością pożywienia, aby całość została skonsumowana w przeciągu kilku minut. Uwaga – przestraszone ryby mogą wyskakiwać z akwarium. Gatunek jest dość odporny i można go polecić początkującym akwarystom.

Akwarium

Gatunek ten preferuje obszerne zbiorniki, dłuższe niż wyższe, mocno porośnięte roślinnością, z otwartymi przestrzeniami do swobodnego pływania i delikatną filtracją. Ciemne korzenie, piaszczyste podłoże i temperatura w dolnym przedziale skali sprzyjają lepszemu wybarwianiu się ryb. Systematyczne podmiany części wody (około 30%) oraz skuteczna filtracja są niezbędne. Konieczne przykrycie akwarium.

Rozmnażanie

Ryba jajorodna. Akwarium tarliskowe powinno mieć lekko twardą wodę, filtr, pH=7,5, temperaturę wody 21-24˚C, skupiska roślin o miękkich liściach (np. jawa mech), kryjówki dla samicy (samce podczas tarła są agresywne, ciągle gonią samicę). Ryby karmimy obficie żywym pożywieniem w zbiorniku ogólnym (możemy rozdzielić samice od samców). Gotowego do tarła samca i dwie samice (samice będą miały mocno zaokrąglone brzuchy, samiec wybarwi się mocniej niż zazwyczaj) przenosimy do uprzednio przygotowanego akwarium. Niewielki wzrost temperatury wody pobudzi ryby do tarła. Tarło trwa kilka dni – jaja znoszone są codziennie partiami, przy czym najwięcej jaj zostanie złożonych pierwszego dnia, a najmniej ostatniego. Jaja składane są na liściach roślin. Rodzice raczej nie jedzą ikry oraz narybku, jednak wskazane jest ich odłowienie po zakończonym tarle. Wylęg następuje po 7-8 dniach. Narybek jest bardzo wrażliwy na jakość wody.