Domowe Akwarium Pl

Węgorek Ognisty (łac. Mastacembelus Erythrotaenia)

Zobacz też:
węgorek ognisty Mastacembelus erythrotaenia
Wikipedia/Llandor /GNU
GatunekWęgorek Ognisty
Nazywany teżDługonos Ognisty
Nazwa łacińskaMastacembelus Erythrotaenia
Rodzinamastacembelidae
WystępowanieAzja
Długość60 cm
Temperatura24 - 28°C
Twardość wodymiękka - średnio twarda
pH6.5 - 7.5
Zbiornik400-500 L
Pokarmżywy, mrożony, płatkowany

Węgorek Ognisty (Mastacembelus Erythrotaenia)
Nazywany też: Długonos Ognisty

Występowanie

Gatunek słodkowodny, który w warunkach naturalnych zamieszkuje wolno płynące odcinki o mętnej wodzie, ujścia rzek o błotnistym podłożu, strumienie, potoki, tereny zalewowe na obszarze od tajlandzkiej rzeki Maeklong do wschodnich stoków Gór Kardamonowych, przez rzekę Mekong, Półwysep Malajski, Borneo i Sumatrę. W warunkach naturalnych ryby osiągają nawet 1 metr długości.

Wygląd zewnętrzny

Gatunek charakteryzuje się się wydłużonym, bocznie spłaszczonym ciałem o grafitowo-brązowym ubarwieniu, z jaśniejszym podbrzuszem. Wszystkie płetwy ciemne, z pomarańczowo-czerwonym marginesem. Szerokie, przerywane linie w kolorze pomarańczowo-czerwonym widoczne są na głowie i przedniej części korpusu. Wzdłuż grzbietu ryby biegną kolce. Ryba posiada charakterystyczną głowę, która zwęża się ku dołowi i która dość swobodnie obraca się na boki. Górna warga ust formuje się w rodzaj szypułki, która jest wysunięta poza wargę dolną, rozdwaja się na końcu i wygląda niczym przedłużony nos. Pełni ona funkcję pomocniczą podczas przeszukiwania podłoża w celu zlokalizowania pożywienia. Dymorfizm płciowy u ryb nie występuje.

Usposobienie

Węgorek ognisty sam w sobie jest spokojny wobec innych ryb. Należy jednak znaleźć dla niego odpowiednich współtowarzyszy, na których nie będzie polował (w środowisku naturalnym ryby, krewetki i inne bezkręgowce wodne stanowią naturalny pokarm dla węgorka ognistego). Z czasem samce stają się agresywny wobec własnego gatunku, ale w dostatecznie dużym akwarium, z odpowiednią ilością kryjówek nie powinno być problemów. W większej grupie, która od początku wychowywała się razem, ryby przebywają razem. Ryba uwielbia zakopywać się w podłożu w taki sposób, że wystaje tylko jej głowa. Kiedy jest prawidłowo karmiona, dość szybko rośnie – w ciągu roku podwaja swój rozmiar. Kiedy brakuje jej pożywienia, będzie obgryzała miękkie liście roślin. Można ją także przyzwyczaić do karmienia z ręki. Ryba wrażliwa jest na uszkodzenia mechaniczne i co za tym idzie wtórne infekcje grzybicze lub bakteryjne (warto regularnie sprawdzać kondycję skóry tego gatunku).

Akwarium

Akwarium powinno zawierać dużo kryjówek wśród roślin, korzeni, skał, grot, glinianych rurek itp. Ryba często zadamawia się w rurce filtra. Wszystkie elementy dekoracyjne powinny posiadać gładkie krawędzie. Najlepszym podłożem będzie piasek lub inny drobnoziarnisty i miękki materiał (ryba lubi przekopywać podłoże). Prowadzi nocny tryb życia, dlatego stonowane i przyciemnione oświetlenie będzie korzystne (w tym celu można zastosować roślinność pływającą). Niezbędne szczelne przykrycie akwarium (ryba potrafi się wyślizgnąć nawet niewielką szczeliną), delikatny ruch wody, skuteczna filtracja, systematyczne podmiany części wody.

Rozmnażanie

Ryba jajorodna. Nie ma rzetelnych informacji o rozmnożeniu tego gatunku w warunkach akwariowych. W naturze ryby rozmnażają się wśród gęstej roślinności, do której przyklejają się zapłodnione jajeczka i pozostają tam, aż do wyklucia. Rodzice nie opiekują się potomstwem.