Domowe Akwarium Pl

Ukośnik Wspaniały (Anostomus Anostomus)

Zobacz też:
ukośnik wspaniały Anostomus anostomus
Wikipedia/Brian Gratwicke /CC BY 2.0
GatunekUkośnik Wspaniały
Nazwa łacińskaAnostomus Anostomus
Rodzinaukośnikowate
WystępowanieAmeryka Południowa
Długość18 cm
Temperatura22 - 28°C
Twardość wodymiękka - średnio twarda
pH6.0 - 7.5
Zbiornik100 L
Pokarmżywy, mrożony, suchy, roślinny

Ukośnik Wspaniały (Anostomus Anostomus)

Występowanie

Gatunek słodkowodny, który w warunkach naturalnych zamieszkuje główne koryta Amazonki oraz Orinoko, a także ich dopływy o wartkim strumieniu na terenie Brazylii, Peru, Wenezueli i Gujany. Zajmowane siedliska cechują się płytką wodą, skalistym podłożem i/lub brzegiem, obfitujące w glony i bezkręgowce.

Wygląd zewnętrzny

Ryba charakteryzuje się się wydłużonym, nieco korpulentnym ciałem, z niewielką głową, która kształtem przypomina zaostrzony ołówek. Usta ryby są niewielkie i skierowane do góry. Ciało jest koloru brązowo-grafitowego, z czterema cienkimi, żółto-kremowymi paskami biegnącymi wzdłuż boków. Wszystkie płetwy są czerwonawe. Samica jest nieco większa i bardziej zaokrąglona w partiach brzusznych.

Usposobienie

Jest to dosyć spokojna ryba, która jednak może podgryzać płetwy odmian weloniastych. W naturalnym środowisku pływa w dużych ławicach, ale w obrębie gatunku wytwarza się hierarchia i przy zbyt małych akwariach ryby nękają się wzajemnie. Wobec innych gatunków jest dość nieśmiała, dlatego powinniśmy unikać ryb agresywnych. Ze względu na osiągane rozmiary powinniśmy ją trzymać z odpowiedniej wielkości towarzyszami – mniejsze mogą zostać zjedzone. Gatunek ten również żywi się glonami.

Akwarium

Ukośnik wspaniały preferuje przestronne akwaria, z licznymi kryjówkami wśród roślin (ryby mogą zjadać rośliny o delikatnych i miękkich liściach), korzeni, skał i kamieni, z ciemniejszym podłożem. Dobrze też się czują w zbiornikach skonfigurowanych na podobieństwo ich naturalnego siedliska: piaszczyste podłoże, stosy z kamieni tworzące szczeliny, gałęzie wystające ponad powierzchnię wody. Przepływ wody powinien być dość duży, woda dobrze natleniona, oświetlenie silne. Niezbędne szczelne przykrycie akwarium – ryby są bardzo skoczne, skuteczna filtracja i systematyczne podmiany części wody.

Rozmnażanie

Gatunek jajorodny, którego rozmnażanie nie jest łatwym zadaniem – głównie ze względu na trudność pozyskania samic. Samice i samców przed tarłem rozdzielamy, obficie karmimy różnorodnym i żywym pokarmem. Akwarium hodowlane powinno być duże z wodą lekko kwaśną, średnio twardą o temperaturze około 26-28ºC. Po przeniesieniu ryb zbiornik zaciemniamy. Ryby rozmnażają się w parach, tuż pod powierzchnią wody. Rodziców odławiamy po złożeniu i zapłodnieniu jajeczek – jedzą ikrę.