Domowe Akwarium Pl

Wielocierń Amerykański (Polycentrus Schomburgki)

wielocierń amerykański Polycentrus schomburgki
Wikimedia/Kaldari /CC0 1.0
GatunekWielocierń Amerykański
Nazywany teżLiścień
Nazwa łacińskaPolycentrus Schomburgki
Rodzinawielocierniowate
WystępowanieAmeryka Południowa
Długość7 - 10 cm
Temperatura22 - 26°C
Twardość wodymiękka - średnio twarda
pH6.5 - 7.5
Zbiornik100 L
Pokarmżywy

Wielocierń Amerykański (Polycentrus Schomburgki)
Nazywany też: Liścień

Występowanie

Zamieszkują wody Ameryki Południowej.

Wygląd zewnętrzny

Wyróżniają się mocno spłaszczonym ciałem oraz wyraźnie zaznaczoną ciernistą częścią płetwy grzbietowej. Charakteryzują się zmiennym ubarwieniem, w zależności od warunków, w jakich są trzymane: od szaro brunatnego, po zupełnie czarne, ozdobione plamkami różnej wielkości. Rozróżnienie płci jest trudne. Samice są trochę mniejsze, pełniejsze i mniej jaskrawe (co szczególnie jest widoczne w czasie tarła).

Usposobienie

Są to ryby drapieżne, które w ciągu dnia chowają się wśród roślinności lub innych elementów ozdobnych, polując na pożywienie (żywią się m.in. mniejszymi rybami). Prowadzą nocny tryb życia.

Akwarium

Powinno się je trzymać zasadniczo w akwariach gatunkowych (w akwariach towarzyskich trzymamy je tylko z rybami większymi lub podobnego rozmiaru). Lubią gęsto zarośnięte zbiorniki, z licznymi kryjówkami, kamienistym podłożem i niezbyt intensywnym oświetleniem.

Rozmnażanie

Są to ryby jajorodne. Do tarła odławiamy samca i samicę, umieszczamy w akwarium tarliskowym o wyższej temperaturze wody (do 30°C), obsadzonym roślinami z szerokimi liśćmi (na spodniej stronie samica złoży jaja – kilkaset sztuk). Ikrą opiekuje się samiec. Młode wylęgają się po 2 dniach, a po kolejnych 4 swobodnie pływają poszukując pożywienia (odławiamy wówczas i samca). Narybek rośnie szybko, ale nierównomiernie – większe młode rybki mogą zjadać te wolniej rosnące.