Domowe Akwarium Pl

żaglowiec Wysoki (łac. Pterophyllum Altum)

Zobacz też:
żaglowiec wysoki Pterophyllum altum
Wikipedia/Jeff Kubina /CC BY-SA 2.0
GatunekŻaglowiec Wysoki
Nazwa łacińskaPterophyllum Altum
Rodzinapielęgnicowate
WystępowanieAmeryka Południowa
Długość18 cm
Temperatura27 - 30°C
Twardość wodybardzo miękka
pH5.0 - 6.5
Zbiornik200 L
Pokarmżywy, mrożony, suchy

Żaglowiec Wysoki (Pterophyllum Altum)

Występowanie

Gatunek słodkowodny, który w warunkach naturalnych zamieszkuje zarówno dopływy, jak i główne nurty rzek Amazonki, Orinoko, a także Rio Negro. Są to rejony o spokojnym nurcie i bogatej szacie roślinnej.

Wygląd zewnętrzny

Gatunek charakteryzuje się się wysokim pokrojem ciała (wysokość ryby może sięgać 20 cm), mocno bocznie spłaszczonym, wystającym pyskiem. Ubarwienie jest szaro-oliwkowe z pięknym niebieskim połyskiem, z czterema czarnymi, obrzeżonymi na srebrno, poprzecznymi pasami, z których pierwszy przechodzi przez oko ryby, a ostatni znajduje się u nasady ogona. Ubarwienie to może ulegać zmianie w zależności od usposobienia ryby. Wszystkie płetwy posiadają długie, nitkowate wydłużenia. U okazów odławianych z środowiska naturalnego można czasem zauważyć czarne kropeczki na całym ciele. Są to cysty pasożytów, które szkodliwe są tylko dla ptaków żywiących się rybami. Pasożyty te w zasadzie nie zagrażają gospodarzowi oraz nie są łatwo przenoszone na inne ryby. Pamiętamy o przeprowadzeniu kwarantanny dla nowo zakupionych okazów (2-3 tygodnie). Dymorfizm płciowy w zasadzie nie występuje.

Usposobienie

Jest to spokojny, stadny i terytorialny gatunek (zwłaszcza z wiekiem), który bez większych przeszkód może być trzymany w akwarium towarzyskim z odpowiedniej wielkości rybami (np.: neony, mikrorazbory, gupiki, kiryski). Mniejsze gatunki oraz narybek może stać się przekąską dla żaglowca wysokiego. Unikamy ryb agresywnych, szybko pływających oraz podgryzających płetwy. Ryba ta lubi przekopywać podłoże w poszukiwaniu pożywienia, głodna może podgryzać rośliny.

Akwarium

Ryby preferują przestronne, odpowiednio głębokie akwaria, mocno obsadzone roślinami, zwłaszcza o szerokich liściach (wskazany także dodatek roślin pływających), z elementami ozdobnymi w postaci korzeni, gałęzi, miękkim, najlepiej piaszczystym podłożem oraz słabym i rozproszonym oświetleniem. Korzystne jest dodanie torfu do filtra. Ryby wrażliwe są na azotany, wahania temperatury wody, podatne na chorobę hexamitoza oraz wrażliwe na niektóre leki (zwłaszcza siarczan miedzi i oksytetracyklinę). Wymagana skuteczna filtracja oraz systematyczne podmiany części wody (około 20% raz w tygodniu).

Rozmnażanie

Gatunek jajorodny. Ryby do rozmnażania potrzebują bardzo kwaśną i bardzo miękką wodę, o temperaturze w górnym zakresie skali. Pary dobierają się same z większego stada. 100-do 1000 jaj składane są przeważnie na korzeniu, gałęzi lub szerokim liściu uprzednio skrupulatnie oczyszczonym. Rodzice mogą zjadać ikrę, dlatego jajeczka powinny zostać niezwłocznie przeniesione do osobnego zbiornika. Ikra jest wrażliwa na psucie (zagrzybienie), zapobiec temu powinno dodanie błękitu metylowego do wody (8 kropli na każde 5 litrów wody). Larwy wylęgają się po kilku dniach (w zależności od temperatury wody), po tygodniu narybek swobodnie pływa w poszukiwaniu pożywienia. Kiedy narybek swobodnie pływa pamiętamy o regularnych podmianach części wody.