Domowe Akwarium Pl

Żałobniczka (Gymnocorymbus Ternetzi)

Zobacz też:
żałobniczka Gymnocorymbus ternetzi
Wikipedia/Fernandograu /GNU
GatunekŻałobniczka
Nazywany teżTetra Czarna
Nazwa łacińskaGymnocorymbus Ternetzi
Rodzinakąsaczowate
WystępowanieAmeryka Południowa
Długość5 - 7 cm
Temperatura20 - 28°C
Twardość wodymiękka
pH7,0 - 6,0
Zbiornik60 L
Pokarmżywy, mrożony, suchy

Żałobniczka (Gymnocorymbus Ternetzi)
Nazywany też: Tetra Czarna

Występowanie

Ta słodkowodna ryba (inna nazwa tetra czarna) zamieszkuje przede wszystkim wody stojące oraz wolno płynące rzek Paragwaj i Rio Negro. Do Europy została sprowadzona w 1935 roku.

Wygląd zewnętrzny

Jest oliwkowo srebrnego koloru z charakterystycznymi poprzecznymi, czarnymi pręgami za pokrywą skrzelową, ciemnym tyłem oraz czarną płetwą odbytową. Ubarwienie młodych osobników jest smoliście czarne. W Polsce wyhodowano odmianę długopłetwą tego gatunku. Ciało tych rybek jest wysokie, mocno spłaszczone. Pysk skierowany ku górze – ryby pobierają pokarm z powierzchni wody. Samicę wyróżnia bardziej korpulentna budowa, większy rozmiar i bielszy koniec płetwy ogonowej. Samiec zachowuje czarne ubarwienie, a jego płetwa ogonowa jest przezroczysta.

Usposobienie

Jest to spokojna i stadna rybka. Mało wymagająca, bardzo odporna na choroby - dlatego polecana jest początkującym akwarystom. Gatunek ten nie niszczy roślin i może być trzymany w akwarium wielogatunkowym z innymi gatunkami ryb kąsaczowatych: bystrzykami, ukośnikami, drobnoustkami, a także skalarami, kiryskami itp.

Akwarium

Lubią przestronne akwaria, zaciemnione miejsca (ciemniejsze podłoże, spora ilość roślin i elementów dekoracyjnych, rośliny pływające) i wolne przestrzenie do swobodnego pływania. Żałobniczki preferują wodę odstałą, znoszą także okresowe spadki temperatury wody do 16ºC.

Rozmnażanie

Rozmnażanie jajorodne, najlepiej w odpowiednio dużym akwarium tarliskowym, w którym miękka woda jest odstała, o temperaturze 24-26ºC i odczynie obojętnym. W zbiorniku umieszczamy kępy roślin o miękkich liściach. Podobnie, jak w przypadku innych gatunków z rodziny kąsaczowatych, ikra jest swobodnie rozrzucana – samica jest bardzo płodna, składa jednorazowo nawet do 1000 jaj. Młode wylęgają się po 1-2 dniach, a po kolejnych kilku dniach swobodnie pływają w poszukiwaniu pożywienia. Po odbytym tarle odławiamy rodziców, gdyż chętnie zjadają ikrę. Narybek, jak i osobniki dorosłe, preferują pokarm żywy.