Domowe Akwarium Pl

Zoogoneticus Tequila (Zoogoneticus Tequila)

Zobacz też:
zoogoneticus tequila Zoogoneticus Tequila
GatunekZoogoneticus Tequila
Nazwa łacińskaZoogoneticus Tequila
Rodzinażyworódkowate
WystępowanieAmeryka Środkowa
Długość6 - 7 cm
Temperatura20 - 26°C
Twardość wodyśrednio twarda
pH6.5 - 7.5
Zbiornik100 L
Pokarmżywy, mrożony, suchy

Zoogoneticus Tequila (Zoogoneticus Tequila)

Występowanie

Gatunek słodkowodny, endemiczny dla okolic wulkanu Tequilla w Meksyku. W warunkach naturalnych zamieszkuje płytkie wody jeziorek, stawów, strumieni i okolicznych dopływów, chociaż obecnie uznaje się tą rybę za wymarłą w naturze. Gatunek skrajnie zagrożony.

Wygląd zewnętrzny

Gatunek ten charakteryzuje się oliwkowo-czarnym ubarwieniem ciała, z czarnymi płetwami. Samca rozpoznamy po smuklejszej budowie, żółtawym marginesie na końcach płetw oraz szerokim żółto-pomarańczowym pasie na brzegu płetwy ogonowej. Samiec posiada także andropodium – narząd kopulacyjny powstały z przekształconych, skróconych przednich promieni płetwy odbytowej. Andropodium jest oddzielone wcięciem od pozostałej części płetwy odbytowej. Samice są nieco większe niż samce, o ubarwieniu ciała i płetw oliwkowo-szarym, z jaśniejszym podbrzuszem.

Zoogoneticus tequila
Zoogoneticus tequila

Usposobienie

Ryba ta jest aktywna, towarzyska, ciekawska i żyje w grupach. Jest umiarkowanie agresywna – zwłaszcza samice w okresie ciąży, samice wobec samców oraz samce wobec siebie, którzy ustalają hierarchię. Dominujący samiec jest zawsze wybarwiony najjaskrawiej. Gatunek ten jest drapieżnikiem. Żywi się głównie bezkręgowcami – małymi skorupiakami oraz larwami owadów. Ryba ta powinna być trzymana w akwarium gatunkowym lub ogólnym z pielęgnicami karłowatymi z Ameryki Środkowej.

Akwarium

Ryby te dobrze czują się w akwarium z dużą ilością roślin, kryjówek wśród korzeni, kamieni oraz skał, z podłożem żwirowym i światłem nieco rozproszonym. Im ciemniejsze otoczenie, tym ubarwienie ryb jest ciemniejsze. Niezbędna woda bogata w tlen, skuteczne filtracja oraz systematyczne podmiany części wody.

Zoogoneticus tequila

Rozmnażanie

Gatunek żyworodny. Ryby bez problemu rozmnażają się w zbiorniku ogólnym, z dużą ilością roślin. Tarło poprzedzają intensywne zaloty. Samica zapładniania jest wewnętrznie i zapłodniona nie posiada na ciele, w okolicach odbytu, charakterystycznej plamy ciążowej. Ciąża trwa około 65 dni, po której stopniowo pojawia się, dość duży rozmiarowo (1,0-1,5 cm), narybek – około 5-20 sztuk. Początkowo narybek przebywa tuż pod powierzchnią wody, jednak jego karmienie należy rozpocząć natychmiast po pojawieniu. Rodzice nie opiekują się narybkiem oraz mogą jeść potomstwo. Samica nie przechowuje spermy samca, jak czynią to inne gatunki żyworodne – dlatego po udanym rozwiązaniu niezbędny jest samiec, w celu podniesienia kolejnego miotu.