Domowe Akwarium Pl

Zwinnik Nadobny (Hemigrammus Pulcher)

Zobacz też:
zwinnik nadobny Hemigrammus pulcher
Wikipedia/Jofre /CC BY-SA 3.0
GatunekZwinnik Nadobny
Nazwa łacińskaHemigrammus Pulcher
Rodzinakąsaczowate
WystępowanieAmeryka Południowa
Długość4 cm
Temperatura23 - 28°C
Twardość wodymiękka - średnio twarda
pH5.5 - 7.0
Zbiornik70 L
Pokarmżywy, mrożony, suchy

Zwinnik Nadobny (Hemigrammus Pulcher)

Występowanie

Gatunek słodkowodny, który w warunkach naturalnych zamieszkuje wolno płynące wody, tereny zalewowe, dorzecza w puszczy amazońskiej.

Wygląd zewnętrzny

Charakteryzuje się szaro oliwkowo różowawym ubarwieniem, połyskującym w odpowiednim oświetleniu i przy dobrej kondycji ryby. Wzdłuż linii bocznej można zauważyć niekompletną pręgę, która kończy się ciemnym klinem u nasady ogona. Nad nim znajduje się opalizująca, jasna plama. Tęczówka oka jest czerwonego koloru od góry. Samice są większe i pulchniejsze, posiadają również zaokrąglony pęcherz pławny (jest on dobrze widoczny przez przezroczystą skórę).

Usposobienie

Cicha i nieśmiała ryba w małej grupie współtowarzyszy. W większych stadach aktywnie pływa w całej toni wodnej, jest żywa, wytrzymała i nie przysparza kłopotów w hodowli.

Akwarium

Nadaje się do zbiorników gatunkowych (np. z biotopem czarnych wód) lub towarzyskich. Biotop Amazonii uzyskujemy poprzez zastosowanie jako podłoża piasku, dodanie elementów dekoracyjnych w postaci korzeni i patyków, suszonych liści bukowych lub dębowych (wymieniamy je co kilka tygodni), torfu do zabarwienia wody (możemy dodać go do filtra), rozproszonego światła (ułatwią to rośliny pływające). Ryby wpuszczamy do takiego środowiska po osiągnięciu stabilizacji chemicznej – parametry wody muszą być stałe. W akwariach towarzyskich zapewniamy im za współlokatorów inne spokojne i niewielkie rybki. Tył zbiornika obsadzamy roślinami pozostawiając z przodu wolne przestrzenie do pływania, podłoże o ciemnym kolorze.

Rozmnażanie

Gatunek jajorodny, który rozmnażamy w oddzielnym akwarium - z miękką wodą, odczynem lekko kwaśnym i nieco wyższą temperaturą niż zazwyczaj. Dodatkowo zapewniamy słabe oświetlenie lub jego brak, roślinność pływającą o drobnych liściach lub ruszt ikrowy, delikatną, ale skuteczną filtrację. Przed tarłem najlepiej rozdzielić samców i samice – obficie karmimy je. Gdy samice napełnią się jajami (okrągłe brzuchy), przenosimy wieczorem wybraną parę do zbiornika hodowlanego. Rano, po intensywnych zalotach, powinno dojść do tarła, po którym niezwłocznie usuwamy tarlaki. Wylęg następuje po dobie, a po kolejnych 3 dniach narybek swobodnie pływa w poszukiwaniu pożywienia. Ikra i narybek wrażliwe są na światło oraz jakość wody.