Domowe Akwarium Pl

Zwinnik Ogonopręgi (Hyphessobrycon Anisitsi)

zwinnik ogonopręgi Hyphessobrycon anisitsi
GatunekZwinnik Ogonopręgi
Nazwa łacińskaHyphessobrycon Anisitsi
Rodzinakąsaczowate
WystępowanieAmeryka Południowa
Długość7 - 8 cm
Temperatura20 - 28°C
Twardość wodymiękka - twarda
pH6.0 - 8.0
Zbiornik80 L
Pokarmżywy, mrożony, suchy, roślinny

Zwinnik Ogonopręgi (Hyphessobrycon Anisitsi)

Występowanie

Gatunek słodkowodny, który w warunkach naturalnych zamieszkuje stawy, jeziora, potoki i strumienie z wolno płynącą wodą w Paragwaju, Brazylii i Argentynie.

Wygląd zewnętrzny

Charakteryzuje się srebrzysto oliwkowym ubarwieniem z czerwonawym podbrzuszem i przebiegającą wzdłuż linii bocznej opalizującą pręgą, która kończy się czarną plamą u nasady ogona. Płetwy czerwonawe, płetwa ogonowa czerwona, rozdzielona czarnym paskiem przechodzącym w jej połowie. Tęczówka oka czerwona od góry. Istnieje albinotyczna odmiana hodowlana. Samice są większe i okrąglejsze, a samce jaskrawiej ubarwione. Jest to wytrzymała rybka, która polecana jest początkującym akwarystom.

Usposobienie

Szybko przystosowuje się. Żyje w grupach, jest bardzo aktywna – pływa w całej toni wodnej, podgryza rośliny o delikatnych i miękkich liściach. Może być agresywna w stosunku do mniejszych gatunków, źle karmiona podgryza płetwy.

Akwarium

Lubi przestronne akwaria, w których nie zabraknie kryjówek (korzenie, skały, jaskinie) oraz wolnych przestrzeni do pływania. Zbiornik najlepiej jest wyposażyć w sztuczne rośliny lub takie, które mają twarde liście (niektóre anubiasy, mech jawajski) lub szybko rosną. Światło powinno być rozproszone, woda regularnie podmieniana, a filtr skuteczny o delikatnym przepływie.

Rozmnażanie

Ryby jajorodne, które nie są trudne do rozmnożenia. Powinniśmy to robić w oddzielnym akwarium - z miękką wodą (obniżamy jej poziom), odczynem lekko kwaśnym i nieco wyższą temperaturą niż zazwyczaj. Dodatkowo zapewniamy słabe oświetlenie lub jego brak, roślinność pływającą o drobnych liściach lub ruszt ikrowy, delikatną, ale skuteczną filtrację. Przed tarłem najlepiej rozdzielić samców i samice – obficie karmimy je. Gdy samice napełnią się jajami (okrągłe brzuchy), przenosimy wieczorem wybraną parę do zbiornika hodowlanego. Rano, po intensywnych zalotach, powinno dojść do tarła, po którym niezwłocznie usuwamy tarlaki. Wylęg następuje po dobie, a po kolejnych 5-7 dniach narybek swobodnie pływa w poszukiwaniu pożywienia. Ikra i narybek wrażliwe są na światło oraz jakość wody.