Domowe Akwarium Pl

Ślimak rogaty (Clithon corona) w akwarium - hodowla

Zobacz też:
Ślimak rogaty Clithon corona
GatunekŚlimak Rogaty
Nazwa łacińskaClithon Corona
RodzinaNeritidae
Długość1.5 cm
Temperatura18 - 29°C
Twardość wodyśrednio twarda - twarda

Ślimak Rogaty (Clithon Corona)

Występowanie

W warunkach naturalnych ślimak ten zamieszkuje rzeki, strumienie, kanały, ujścia oraz delty rzek na terenie Nowej Gwinei, Filipin, Indonezji, Japonii oraz Tajwanu. Jest to gatunek słodkowodny.

Wygląd zewnętrzny

Ślimak ten występuje w różnych odmianach barwnych (najprawdopodobniej są to odrębne gatunki). Charakteryzuje się wystającymi przydatkami z muszli (coś w rodzaju kolcami lub „rogami”), które stanowią mechanizm obronny przed naturalnymi drapieżnikami. Kolce rozmieszczone są losowo i mogą ranić także skórę człowieka. Skorupa zazwyczaj ma kolor żółty z ciemno brązowymi elementami – zazwyczaj grubszą lub cieńszą linią oplatającą spiralnie całą muszlę. Ciało szare.

Usposobienie

Jest to spokojny ślimak, który nie przeszkadza innym mieszkańcom akwarium (rybom oraz krewetkom). Jest aktywny, ale wolno się porusza. Większość czasu spędza przyklejony do powierzchni, z której zeskrobuje pożywienie. Nie zjada roślin, może delikatnie przekopywać podłoże. Jego niewielkie rozmiary pozwalają dotrzeć mu do, wydawałoby się, najmniej dostępnych rejonów naszego zbiornika. Jest bardzo skrupulatny i każdą powierzchnię pozostawia idealnie czystą. Zdarza się, że wychodzi ze zbiornika, jednak dłuższy pobyt poza wodą prowadzi do jego śmierci. Powodem ucieczek tych ślimaków może być zła jakość wody, zbyt mała ilość tlenu lub pożywienia.

Akwarium

Wybierając dla naszego ślimaka zbiornik kierujemy się przede wszystkim wielkością powierzchni jego dna – im większa, tym lepiej. Wystrój akwarium nie ma większego znaczenia, możemy w nim umieścić rośliny, kamienie, skały (o delikatnych brzegach), korzenie itp. Wszelkie kryjówki powinny być tak zaprojektowane, aby nasz podopieczny nie zaklinował się w nich. Podłoże powinno być miękkie, światło rozproszone, niezbyt intensywne. Niezbędne szczelne przykrycie akwarium, dobra filtracja oraz systematyczne podmiany części wody (ślimaki wrażliwe na złą jakość wody oraz niedostateczne jej natlenienie). W celu podniesienia pH wody można do niej dodać muszle, pokruszone koralowce lub skały wapienne. Przy umieszczaniu ślimaków w akwarium nigdy nie opuszczamy ich, aby swobodnie opadały na dno – grozi to uszkodzeniem ich muszli.

Rozmnażanie

Gatunek jajorodny, który często składa białe kapsułki z jajeczkami w akwarium (każda kapsułka mieści około 30 jaj). Jajka są składane zwłaszcza wtedy, gdy środowisko, w którym ślimak się znajduje obfituje w pożywienie. Zdarza się, że z tych jajeczek wykluwają się larwy, jednak nie są w stanie przeżyć w słodkiej wodzie. W warunkach naturalnych larwy znoszone są z prądem wody do słonawych ujść rzek, gdzie ich pożywienie stanowi morski plankton. Po przejściu wszystkich przeobrażeń, w pełni ukształtowane ślimaki, wracają w wyższe partie rzeczne. Ślimaki te są rozdzielnopłciowe, jednak odróżnienie samicy od samca jest trudne, a nawet niemożliwe. Do zapłodnienia dochodzi wewnętrznie.

Pokarm

Jest to gatunek roślinożerny, którego głównym źródłem pożywienia są glony (żywi się wszystkimi gatunkami). Nie zjada żywych i zdrowych roślin czy mchów. Jeżeli w ogóle po nie sięga, to znaczy, że głoduje. Dlatego należy jego dietę wzbogacać o suche, mrożone lub świeże produkty roślinne.