Domowe Akwarium Pl

Anubias Gigantea (Anubias Gigantea)

anubias gigantea Anubias gigantea
Wikipedia/Masur /GNU
GatunekAnubias Gigantea
Nazwa łacińskaAnubias Gigantea
Rodzinaobrazkowate
Długość60 cm
Temperatura22 - 28°C
Twardość wodymiękka - twarda
Oświetleniesłabe
Podłożeżwirowe

Anubias Gigantea (Anubias Gigantea)

Anubias gigantea jest rośliną błotną, która w warunkach naturalnych porasta tereny podmokłe, bagienne, obszary zalewowe, torfowiska, brzegi potoków i strumieni na obszarze afrykańskich lasów tropikalnych (Togo, Kamerun, Gwinea, Liberia, Sierra Leone, Wybrzeże Kości Słoniowej). W naturalnym środowisku roślina ta osiąga do kilku metrów wysokości i rośnie całkowicie wynurzona lub częściowo zanurzona.

Charakteryzuje się rozrastającym w poziomie kłączem, o grubości 3-6 cm, z którego rozetowo wyrastają grube i duże liście. Blaszka jest koloru ciemnozielonego, o kształcie strzałki (serca), błyszcząca i pofałdowana. Osiąga wymiary do 30 cm długości i 15 cm szerokości. Łodygi są mocne, nieco krótsze niż liście.

Gatunek ten rośnie powoli, jednak ze względu na wielkość, jaką może osiągnąć, powinien być przetrzymywany tylko w dużych akwariach - na środkowym lub tylnym planie. Jak wszystkie anubiasy, nadaje się do zbiorników z rybami roślinożernymi oraz można go aranżować na korzeniach lub skałach za pomocą nici (nie bawełnianej), żyłki lub gumki. Jeżeli mamy zamiar umieścić go w podłożu, pamiętamy, aby kłącze pozostawało nieprzysypane - zakopujemy tylko korzenie.

Roślina ta jest wytrzymała i nie wymaga dużo uwagi. Jej liście często porastają glonami (zwłaszcza przy silniejszym oświetleniu), co dodatkowo spowalnia wzrost. Pamiętamy o usuwaniu wszystkich uszkodzonych lub powiędłych liści w celu zapobiegania przed ich gniciem.

Jest to roślina nasienna, która może zakwitnąć pod wodą ale nie wydaje wówczas nasion. W warunkach akwariowych rozmnażana jest wegetatywnie - przez podział kłącza.