Domowe Akwarium Pl

Grążel żółty (łac. Nuphar Luteum)

Zobacz też:
grążel żółty Nuphar luteum
Wikipedia/Hans Hillewaert /CC BY-SA 3.0
GatunekGrążel Żółty
Nazwa łacińskaNuphar Luteum
Rodzinagrzybieniowate
Długość25 cm
Temperatura18 - 25°C
Twardość wodyśrednio twarda
Oświetleniesilne
Podłożeżyzne lub pojemniki z dodatkiem gliny

Grążel Żółty (Nuphar Luteum)

Grążel Żółty w warunkach naturalnych jest rośliną pływającą, występującą w zbiornikach ze stojącą wodą oraz wolno płynącą, w umiarkowanej, kontynentalnej czy nawet zwrotnikowej strefie klimatycznej.

Ma twarde, soczyście zielone i duże liście pływające (do 40 cm), o owalnym kształcie, sercowato wycięte u podstawy, wyrastające z kłącza na długich ogonkach (pędach). Część liści jest zanurzona, przytwierdzona bezpośrednio do nasady kłącza (rozetowo ułożone o sałatowym pokroju i jasnozielonym kolorze). Kwiaty wyrastają na długich szypułkach (w okresie letnim), są duże, żółte i intensywnie pachną. Duże kłącze zazwyczaj zanurzone jest w mule (korzenie nitkowate), może swobodnie przemieszczać się w dnie zbiornika (pod wpływem delikatnych prądów wodnych czy wiatru).

W akwarium hodujemy roślinę wytwarzającą tylko liście podwodne (z czasem każda sadzonka dąży do wypuszczania liści pływających - możemy wówczas systematycznie przycinać takie pędy lub ograniczyć długość naświetlania do 12 godzin), uzyskaną z nasion. Blaszki tych liści są okrągłe i pofałdowane, sercowato wycięte u nasady.

Roślina ta doskonale nadaje się do środkowej lub przedniej części naszego akwarium. Sadzimy pojedynczo.

Jest to roślinna nasienna, jednak w warunkach akwariowych rozmnażamy ją wegetatywnie - przez podział kłącza.