Domowe Akwarium Pl

Grzybień Egipski (Nymphaea Lotus)

Zobacz też:
grzybień egipski Nymphaea lotus
Wikipedia/Pinpin /GNU
GatunekGrzybień Egipski
Nazywany teżLotos Tygrysi
Nazwa łacińskaNymphaea Lotus
Rodzinagrzybieniowate
Długość20 - 60 cm
Temperatura22 - 28°C
Twardość wodymiękka - średnio twarda
Oświetleniesilne
Podłożeprzepuszczalne

Grzybień Egipski (Nymphaea Lotus)
Nazywany też: Lotos Tygrysi

Grzybień Egipski - w warunkach naturalnych gatunek ten można spotkać na terenach Afryki czy Azji (strefa klimatyczna zwrotnikowa i równikowa). Występuje na czystych i ciepłych wodach stojących lub wolno płynących.

Roślina ta w akwarystyce dostępna jest w różnych odmianach barwnych, z czego najpopularniejszymi są zielona i czerwona. Charakteryzuje się pełzającym kłączem, z którego wyrastają rozetowo, osadzone na ogonkach duże, podwodne liście (czerwone lub zielone) z typowymi dla tego gatunku ciemnymi plamami (od czerwonego koloru, poprzez rdzawy, do czarnego). Kształt blaszki liściowej przypomina pofałdowany owal, który jest u nasady sercowato wycięty. Oprócz liści podwodnych roślina wytwarza liście pływające - znacznie większe, zielone o okrągłym kształcie. Zakwita tylko ponad powierzchnią wody, lecz owoce dojrzewają w wodnej toni. Jest samopylna, pełną okazałość kwiatostanu można podziwiać jedynie nocą, gdyż w dzień kielich zamyka się.

Jest to dosyć wymagająca roślina w uprawie, głównie ze względu na wymagania świetlne (unikamy zacienionych miejsc) oraz zapotrzebowanie na kwaśną wodę (pH około 5-7). W dobrych warunkach roślina ma tendencję do wypuszczania liści pływających - wymagają one systematycznego wycinania w zbyt małych akwariach (uniemożliwiają przenikanie światła w głąb zbiornika).

Doskonale prezentuje się w przedniej lub środkowej części zbiornika oraz po jego bokach.

Rozmnażanie w warunkach sztucznych odbywa się przeważnie wegetatywnie - za pomocą rozłogów.