Domowe Akwarium Pl

Gwiazda Wodna (łac. Pogostemon Helferi)

Zobacz też:
gwiazda wodna Pogostemon helferi
GatunekGwiazda Wodna
Nazwa łacińskaPogostemon Helferi
Rodzinajasnotowate
Długość5 - 10 cm
Temperatura20 - 30°C
Twardość wodymiękka - twarda
Oświetlenieumiarkowane
Podłożewzbogacone w żelazo

Gwiazda Wodna (Pogostemon Helferi)

Gwiazda wodna w warunkach naturalnych rośnie na brzegach potoków, strumieni oraz mniejszych rzek na terenie Tajlandii, Birmy i Indii. Można ją odnaleźć przyczepioną do skalnych brzegów (nawet w najmniejszych szczelinach), na gliniastym podłożu, w postaci wynurzonej lub całkowicie zanurzonej.

Charakteryzuje się karbowanymi na brzegach liśćmi, które wyrastają rozetowo z kolejnych międzywęźli. Ogólnie roślina jest koloru zielonego, jednak przy silnym oświetleniu oraz wodzie bogatej w mikroelementy jej liście zaczynają czerwienieć.

Doskonale prezentuje się na pierwszym oraz środkowym planie. W dużych akwariach może tworzyć gęste i oryginalne trawniki (sadzonki umieszczamy w podłożu na wzór szachownicy, w odległości co kilka centymetrów). W mniejszych można ją posadzić w podłożu, przyczepić do korzenia lub umieścić w skalnej szczelinie.

Roślina nie jest zbyt wymagająca, ale od stworzonych warunków zależy jej wygląd. Zbyt uboga woda i podłoże oraz słabsze oświetlenie skutkują tym, że rośnie bardziej ku górze niż na boki, liście są bardziej wydłużone oraz nie jest aż tak zwarta. Pożółkłe liście są z kolei oznaką niedostatecznego światła. Przy obchodzeniu się z tym gatunkiem należy szczególnie uważać, aby nie uszkodzić jego delikatnej łodygi lub liści - wszystkie naruszone elementy należy usunąć, aby nie dopuścić do ich gnicia.

Jest to roślina nasienna, u której fioletowe kwiaty pojawiają się tylko w formie emersyjnej (wynurzonej). W akwarium rozmnażana jest przez rozłogi - wytwarzane boczne pędy lub przez sadzonki wierzchołkowe.