Domowe Akwarium Pl

Gymnocoronis Spilanthoides (łac. Gymnocoronis Spilanthoides)

Zobacz też:
gymnocoronis spilanthoides Gymnocoronis spilanthoides
Wikimedia/John Tann /CCA 2.0
GatunekGymnocoronis Spilanthoides
Nazwa łacińskaGymnocoronis Spilanthoides
Rodzinaastrowate
Długość30 - 60 cm
Temperatura15 - 28°C
Twardość wodymiękka - twarda
Oświetlenieumiarkowane - silne
Podłożeżyzne z dodatkiem gliny

Gymnocoronis Spilanthoides (Gymnocoronis Spilanthoides)

Gymnocoronis spilanthoides jest rośliną błotną, która w warunkach naturalnych porasta brzegi płytkich mokradeł, bagien, jezior, potoków i strumieni o mulistym dnie na terenie Ameryki Południowej. Jej korzenie wrastają w wilgotną glebę, a sama roślina tworzy gęste skupiska ponad zwierciadłem wody. Rośnie także całkowicie zanurzona.

Gatunek ten charakteryzuje się dużymi, lancetowatymi, intensywnie zielonymi liśćmi z delikatnie falistymi krawędziami, które wyrastają parami w węzłach na grubej i dość sztywnej łodydze. System korzeniowy mocno rozwinięty.

Ze względu na osiągane rozmiary roślina powinna być hodowana tylko w obszernych akwariach. Najlepiej prezentuje się sadzona w grupach lub tarasowo na środkowym oraz tylnym planie, a także po bokach. Rośnie ona bardzo szybko pokrywając szczelnie dno zbiornika – wymaga systematycznego przycinania.

Gatunek ten jest łatwy w uprawie, mało wymagający, który toleruje szeroki zakres warunków wodnych. Powinniśmy jednak unikać sadzenia w miejscach zacienionych oraz zbyt szybkiego przepływu wody. W chłodniejszej wodzie roślina przechodzi w stan uśpienia. Zwiększenie intensywności oświetlenia skutkuje czerwienieniem liści. Roślina ta jest chętnie obgryzana przez ślimaki. Jest też polecana do zbiorników, które borykają się z inwazją glonów – szybkie tempo wzrostu powoduje, że roślina absorbuje duże ilości składników odżywczych.

Roślina nasienna (liczne białe, kuliste kwiaty), jednak w warunkach akwariowych rozmnażana jest wegetatywnie – z sadzonek łodygowych i pędów bocznych.