Domowe Akwarium Pl

Heterantera Paskowana (Heteranthera Zosterifolia)

Zobacz też:
heterantera paskowana Heteranthera zosterifolia
Wikimedia/Daderot /CC0 1.0
GatunekHeterantera Paskowana
Nazwa łacińskaHeteranthera Zosterifolia
Rodzinarozpławowate
Długość40 cm
Temperatura20 - 27°C
Twardość wodymiękka - średnio twarda
Oświetleniesilne
Podłożedowolne z dodatkiem gliny

Heterantera Paskowana (Heteranthera Zosterifolia)

Heterantera Paskowana - w warunkach naturalnych można odnaleźć tą roślinę na bagnistych terenach, podmokłych łąkach, miejscach okresowo zalewanych oraz w zbiornikach wód słodkich w strefie umiarkowanej czy tropikalnej. Porasta praktycznie wszystkie kontynenty, ale wywodzi się z Ameryki Południowej.

Charakteryzuje się delikatną łodygą ukorzenioną w podłożu, od której odchodzą naprzeciwlegle wąskie, długie, szpiczaste liście koloru zielonego. Dzika forma wykształca także owalne, osadzone na ogonku liście pływające.

Nadaje się do sadzenia w grupie lub tarasowo, najlepiej prezentuje się w środkowej lub tylnej części akwarium.

Nie jest to zbyt kłopotliwy gatunek, a przy tym jednocześnie wytrzymały na zmiany środowiskowe. Wymaga jednak umiarkowanego wzbogacania podłoża w składniki mineralne i odżywcze. W zbyt małym akwarium potrzebne jest systematyczne przycinanie.

Jest to roślina nasienna, która w odpowiednich warunkach może zakwitnąć nawet w akwarium (niebieskie, drobne kwiaty wyrastające na pędach ponad zwierciadłem wody). Jednak przeważnie rozmnażana jest wegetatywnie - za pomocą sadzonek z uciętych pędów.