Domowe Akwarium Pl

Jarnik Solankowy (łac. Samolus Parviflorus)

Zobacz też:
jarnik solankowy Samolus parviflorus
GatunekJarnik Solankowy
Nazwa łacińskaSamolus Parviflorus
Rodzinapierwiosnkowate
Długość10 cm
Temperatura16 - 26°C
Twardość wodymiękka - twarda
Oświetleniesilne
Podłożedowolne

Jarnik Solankowy (Samolus Parviflorus)

Jarnik Solankowy w warunkach naturalnych jest rośliną porastającą brzegi jezior, rzek, łąk czy bagien o zmiennym poziomie wody (tereny okresowo zalewane). Można ją zlokalizować praktycznie na całym globie, w wodach słodkich i lekko zasolonych lub w podłożach piaszczysto-gliniastych o dużym stężeniu chlorku sodu.

Gatunek ten charakteryzuje się prostą łodygą - pędem kwiatowym, sięgającym nawet 40 cm. Z jednej strony osadzone są włókniste korzenie, z drugiej wykształcają się kwiaty. Liście u podstawy uformowane są rozetowo, po czym stopniowo odchodzą od łodygi na krótkich (1,5 cm) ogonkach. Są kształtu łopatkowego, zakończone szpiczasto, koloru jasno zielonego. Kwiatostan składa się z szypułek ułożonych skrzydłowo, kwiaty drobne, białe. W akwarium, w pełnym zanurzeniu roślina hodowana jest we wczesnym stadium rozwoju - bez wykształconego pędu kwiatowego.

Najlepiej prezentuje się w przedniej części zbiornika.

Wymagająca i delikatna roślina, rośnie wolno do czasu przystosowania się do nowych warunków. Wymaga długiego czasu naświetlania - nawet do 14 godzin oraz naturalnego źródła oświetlenia - słońca.

Jest to roślina nasienna - kwitnie ponad zwierciadłem wody, na wiosnę (kwiecień-czerwiec).