Domowe Akwarium Pl

Jaszczurzec Pochylony (łac. Saururus Cernuus)

Zobacz też:
jaszczurzec pochylony Saururus cernuus
Wikimedia/H. Zell /GNU
GatunekJaszczurzec Pochylony
Nazwa łacińskaSaururus Cernuus
Rodzinasaururowate
Długość15 - 30 cm
Temperatura18 - 25°C
Twardość wodymiękka - twarda
Oświetlenieumiarkowane - silne
Podłożepiaszczysto-żwirowe z dodatkiem gliny

Jaszczurzec Pochylony (Saururus Cernuus)

Jaszczurzec pochylony jest rośliną błotną, która w warunkach naturalnych porasta płytkie zbiorniki z wodą stojącą lub wolno poruszającą się na terenie wschodniej części Ameryki Północnej. Są to głównie rowy, bagna, stawy, strumienie, tereny podmokłe, okresowo zalewane.

Z kłącza wyrastają pionowe, dość grube łodygi, na których rozwijają się pojedyncze liście osadzone na dość długich ogonkach. Liście są intensywnie zielonego koloru, kształtu sercowatego, z wyraźnie widocznym jaśniejszym żyłkowaniem. Często nabierają woskowego połysku, gdy roślina jest przetrzymywana w optymalnych warunkach.

Roślina najlepiej prezentuje się sadzona pojedynczo po bokach lub na środkowym planie, pomiędzy roślinami czerwonymi. Przyciąga także wzrok, kiedy posadzona jest tarasowo lub kiedy tworzy alejkę w akwarium holenderskim. W celu utworzenia alejki należy przyciąć szczyty rośliny i posadzić je od najwyższych do najniższych, zaczynając od tyłu akwarium.

Gatunek ten jest dość łatwy w uprawie, jednak rośnie powoli. Wysokość rośliny ściśle zależy od intensywności oświetlenia. Słabe – roślina pnie się do góry, silne – roślina pozostaje niewysokiego wzrostu. Nawożenie dwutlenkiem węgla w przypadku jej uprawy jest wskazane. Jej szerokie liście mogą zostać zaatakowane przez glony oraz często pokrywają się zawieszonymi cząstkami w wodzie – należy je systematycznie czyścić.

Gatunek nasienny, który w warunkach akwariowych rozmnażany jest wegetatywnie – przez podział kłącza lub z uciętych sadzonek pędowych. Ucięte sadzonki pędowe należy pozostawić swobodnie pływające w wodzie. Po około 14 dniach wypuszczają one pierwsze korzenie. Po tym okresie należy je umieścić w piaszczystym podłożu.