Domowe Akwarium Pl

Moczarka Argentyńska (łac. Egeria Densa)

Zobacz też:
moczarka argentyńska Egeria densa
Wikipedia/Ernst Schutte /GNU
GatunekMoczarka Argentyńska
Nazwa łacińskaEgeria Densa
Rodzinażabiściekowate
Długość100 cm
Temperatura15 - 25°C
Twardość wodymiękka - twarda
Oświetlenieumiarkowane
Podłożedowolne

Moczarka Argentyńska (Egeria Densa)

Moczarka Argentyńska - w warunkach naturalnych można ją odnaleźć w strefie tropikalnej i subtropikalnej Ameryki Środkowej oraz Południowej. Porasta ona dna zbiorników z wodą stojącą, wolno płynącą lub swobodnie unosi się na powierzchni.

Roślina ta charakteryzuje się długim, ukorzenionym pędem (korzenie pełnią rolę mocowania do podłoża, nie są pobierane tą drogą substancje odżywcze), z którego wyrastają drobne, bezogonkowe, delikatnie wyginające się listki. W porównaniu z moczarką kanadyjską ten gatunek jest bardziej bujny (ma więcej liści).

Moczarka argentyńska jest łatwą w uprawie rośliną i bardzo korzystną dla naszego akwarium - wytwarza sporo tlenu oraz związki hamujące rozwój niektórych glonów (np. sinic), pobiera także z wody (za pomocą liści) spore ilości związków mineralnych i odżywczych (również związki azotowe), co chroni nasz zbiornik przed atakiem glonów. W niekorzystnych warunkach (niewystarczająca ilość światła czy zbyt kwaśna woda), roślina traci kolor oraz dolne liście, łodyga robi się mniej sprężysta. Gatunek jest chętnie obgryzany przez ryby roślinożerne.

Dobrze prezentuje się sadzony w grupach po kilka sztuk (z zachowaniem około 5-cio centymetrowych odstępów pomiędzy sadzonkami) w tylnej części akwarium.

Roślina nasienna, jednak w warunkach akwariowych rozmnażana wyłącznie wegetatywnie - za pomocą sadzonek z uciętych pędów.