Domowe Akwarium Pl

Onowodek Kłączowy (łac. Aponogeton Rigidifolius)

Zobacz też:
onowodek kłączowy Aponogeton rigidifolius
GatunekOnowodek Kłączowy
Nazywany teżOnowodek Twardolistny
Nazwa łacińskaAponogeton Rigidifolius
Rodzinaonowodkowate
Długość40 cm
Temperatura22 - 27°C
Twardość wodymiękka - średnio twarda
Oświetleniesilne
Podłożeżyzne z dodatkiem gliny lub torfu

Onowodek Kłączowy (Aponogeton Rigidifolius)
Nazywany też: Onowodek Twardolistny

Onowodek Kłączowy inna nazwa - Onowodek Twardolistny to roślina wodna pochodząca ze Sri Lanki. Porasta piaszczyste dna głębokich i wartkich strumieni oraz rzek.

Charakteryzuje się wydłużonym, pełzającym kłączem o grubości około 1 cm. Rozetowo wyrastają z niego na długich ogonkach pofałdowane, skórzaste, ostro zakończone, lancetowate liście. Ich kolorystyka jest zróżnicowana w zależności od wieku rośliny i warunków hodowlanych - od czerwonawego, poprzez ciemny zielony do rdzawo brązowego.

Jest to odporny gatunek na obgryzanie przez ślimaki czy ryby roślinożerne. W warunkach akwariowych rośnie powoli. Wzbogacanie podłoża w substancje odżywcze (np. żelazo) przyspiesza nieco ten proces.

Doskonale prezentuje się w środkowej lub tylnej części zbiornika, wymagany jest jednak ciągły przepływ wody (dlatego poleca się go usadowić przy wylocie filtra). Sadzimy go pojedynczo, zostawiając wokół trochę wolnej przestrzeni (roślina rozrasta się na szerokość około 30 cm). Roślina nie wymaga zimowania czy przechodzenia w stan spoczynku.

Gatunek nasienny, który w sztucznym środowisku praktycznie nie kwitnie. Rozmnażany jest wegetatywnie - przez podział kłącza.