Domowe Akwarium Pl

Pistia Rozetkowa (Pistia Stratiotes)

Zobacz też:
pistia rozetkowa Pistia stratiotes
Wikipedia/Multichill /GNU
GatunekPistia Rozetkowa
Nazwa łacińskaPistia Stratiotes
Rodzinaobrazkowate
Długość40 cm
Temperatura21 - 27°C
Twardość wodymiękka - średnio twarda
Oświetleniesilne
Podłożeroślina pływająca

Pistia Rozetkowa (Pistia Stratiotes)

Pistia Rozetkowa w warunkach naturalnych traktowana jako chwast (w sprzyjających warunkach ekspresowo się rozrasta przykrywając szczelnie całą powierzchnię wody). Jest to roślina pływająca, którą można odnaleźć na zbiornikach ze stojącą wodą w strefach tropikalnego i subtropikalnego klimatu.

Wyglądem przypomina kapustę czy sałatę (często nazywana jest sałatą wodną). Liście wyrastają rozetowo, są grube (gąbczaste), o klinowym kształcie, blado zielone, pokryte delikatnym meszkiem. Korzenie gęste, delikatne, pierzaste, swobodnie zwisają w toni wodnej. Kwiatostan niewielki i rzadko pojawia się w warunkach akwarystycznych. Pojedyncze rozety zajmują powierzchnię o średnicy do 20 cm.

Uprawa nie jest skomplikowana, roślina niczym nie ograniczona rozrasta się na całe akwarium. Gatunek wrażliwy na niskie temperatury oraz skraplającą się parę wodną na powierzchni jej liści. Roślina idealna do zacieniania naszego akwarium, korzenie tworzą doskonałe schronienie dla młodego narybku oraz nadają się do składania ikry na ich powierzchni. Zaletą tego gatunku jest też wiązanie szkodliwych azotanów z wody oraz właściwości filtracyjne.

Rośliny nasienne, jednak w akwarium rozmnażane są wegetatywnie - za pomocą dobrze ukorzenionych rozłogów.