Domowe Akwarium Pl

Ponikło Igłowate (łac. Eleocharis Acicularis)

Zobacz też:
ponikło igłowate Eleocharis acicularis
Wikipedia/Bernd Sauerwein /CC BY-SA 3.0
GatunekPonikło Igłowate
Nazwa łacińskaEleocharis Acicularis
Rodzinaciborowate
Długość10 - 15 cm
Temperatura18 - 25°C
Twardość wodymiękka - twarda
Oświetleniesilne
Podłożeżyzne z dodatkiem gliny

Ponikło Igłowate (Eleocharis Acicularis)

Ponikło igłowate jest rośliną wodno-lądową, która w warunkach naturalnych porasta tereny bagienne, torfowiska, obszary podmokłe i zalewowe, płytkie wody stojące i wolno płynące oraz brzegi zbiorników wodnych występujących praktycznie na całym świecie.

Charakteryzuje się pełzającym kłączem, o rozgałęzionych, włóknistych korzeniach, z którego wyrastają zielone łodygi - długie, iglaste źdźbła, otulone w dolnej części bordowymi pochwami, z których wyrastają małe, sięgające jedynie podstawy liście. Roślina wytwarza liczne rozłogi.

Najlepiej prezentuje się na pierwszym lub środkowym planie, sadzona w tzw. dywanowe trawniki (w tym celu kępy rośliny sadzimy co kilka centymetrów tworząc wzór szachownicy).

Gatunek ten nie jest zbytnio wymagający, ale potrzebuje dość grubego podłoża (korzenie głęboko wrastają w nie), wzbogaconego żelazem i lepiej rośnie w wodach kwaśnych do neutralnych (pH=6,0-7,5). Dodatkowe nawożenie nie jest wymagane, ale wskazane (dwutlenek węgla, żelazo).

Jest to roślina nasienna (kwiaty pojawiają się jedynie, gdy wyrasta ponad zwierciadło wody). W warunkach akwariowych rozmnażana jest wegetatywnie - przez podział kłącza lub rozłogi.