Domowe Akwarium Pl

Ponikło Maleńkie (łac. Eleocharis Parvula)

Zobacz też:
ponikło maleńkie Eleocharis parvula
GatunekPonikło Maleńkie
Nazywany teżSitowie Drobne
Nazwa łacińskaEleocharis Parvula
Rodzinaciborowate
Długość5 - 10 cm
Temperatura10 - 29°C
Twardość wodymiękka - twarda
Oświetlenieumiarkowane
Podłożeżyzne

Ponikło Maleńkie (Eleocharis Parvula)
Nazywany też: Sitowie Drobne

Ponikło maleńkie jest rośliną bagienną występującą na mokradłach, terenach podmokłych praktycznie na całym świecie.

Charakteryzuje się smukłym kłączem, z którego wyrastają liczne rozłogi oraz zielone liście w kształcie źdźbła trawy. Roślina posiada słabo rozwinięty system korzeniowy.

Jest to odporny, łatwy w uprawie gatunek, który rozrasta się poziomo. Jego wysokość w znacznym stopniu zależy od intensywności oświetlenia. Istnieje też pewna sztuczka na zachowanie wybranej wysokości liści. A mianowicie przed przystąpieniem do pierwszego sadzenia roślinę przycinamy na żądaną wysokość. To powinno zagwarantować utrzymanie jej w trakcie hodowli w akwarium.

Najlepiej prezentuje się na pierwszym lub drugim planie, posadzona w tzw. trawniczek (kępy sadzimy co kilka centymetrów w szachownicę). Roślina w odpowiednich warunkach szybko rozrasta się tworząc gęste, zielone dywany. Bardzo efektownie wygląda także posadzona w doniczkach, z których wypełza na podłoże.

Nie wymaga dodatkowego nawożenia (z pewnością jednak nawożenia dwutlenkiem węgla przyspiesza jej wzrost) oraz systematycznego przycinania. Lubi za to czystą wodę - w mało zadbanym zbiorniku liście pokrywają się glonami.

Gatunek nasienny (kwiaty pojawiają się tylko w formie emersyjnej - wystającej ponad zwierciadło wody), który w warunkach akwariowych rozmnażamy wegetatywnie - przez podział kłącza lub przez liczne rozłogi.