Domowe Akwarium Pl

Stroiczka Kardynalska (łac. Lobelia Cardinalis)

Zobacz też:
stroiczka kardynalska Lobelia cardinalis
GatunekStroiczka Kardynalska
Nazywany teżLobelia Czerwona
Nazwa łacińskaLobelia Cardinalis
Rodzinadzwonkowate
Długość20 - 30 cm
Temperatura18 - 26°C
Twardość wodymiękka - średnio twarda
Oświetleniesilne
Podłożedowolne z dodatkiem gliny

Stroiczka Kardynalska (Lobelia Cardinalis)
Nazywany też: Lobelia Czerwona

Stroiczka Kardynalska inaczej lobelia czerwona jest to roślina wodno-lądowa, która pochodzi z Ameryki (odnaleźć ją można praktycznie na całym obszarze Ameryki Północnej i Środkowej oraz w północnej części Ameryki Południowej). Porasta podmokłe tereny bagien, mokradeł, terenów okresowo zalewanych.

Tak jak większość roślin wodno-lądowych jej forma naturalna (lub hodowana w warunkach przypominających te naturalne - nad powierzchnią wody) różni się od formy przetrzymywanej w całkowitym zanurzeniu. Rośliny rosnące w całkowitym zanurzeniu wytwarzają tylko liście podwodne - lancetowato owalne, zakończone szpiczasto, o ząbkowanej krawędzi, blado zielone z jasnym środkowym nerwem osadzone na sprężystych łodygach. System korzeniowy dobrze rozwinięty. Kiedy wyrasta ponad zwierciadło wody, jej liście się wydłużają, ciemnieją, mogą purpurowieć a roślina zakwita (piękne czerwono szkarłatne kwiaty).

Gatunek jest łatwy w uprawie i niezbyt wymagający.

Doskonale prezentuje się w przedniej jak i środkowej części akwarium, sadzony w licznych grupach tarasowo (pamiętamy o dwu centymetrowym rozstawie pomiędzy kolejnymi sadzonkami). Częste przycinanie górnych pędów powoduje, że roślina rozrasta się na boki i tworzy piękne dywanowe płaszczyzny lub alejki.

Roślina nasienna, głównie rozmnażana wegetatywnie - za pomocą sadzonek z uciętych pędów (między węzłami).