Domowe Akwarium Pl

Altolamprologus Calvus (Altolamprologus Calvus)

altolamprologus calvus Altolamprologus calvus
Wikipedia/Mr. Glenn Barrett /CC BY-SA 2.5
GatunekAltolamprologus Calvus
Nazwa łacińskaAltolamprologus Calvus
Rodzinapielęgnicowate
WystępowanieAfryka
Długość10 - 15 cm
Temperatura23 - 27°C
Twardość wodyśrednio twarda - twarda
pH7.5 - 9.0
Zbiornik150 L
Pokarmżywy, mrożony

Altolamprologus Calvus (Altolamprologus Calvus)

Występowanie

Gatunek słodkowodny, endemiczny dla jeziora Tanganika w Afryce. Odnaleźć go można w południowo-zachodniej części tego zbiornika, wśród skał i kamieni w strefach przybrzeżnych.

Wygląd zewnętrzny

Istnieje kilka kolorystycznych odmian tego gatunku m.in. czarna, biała, żółta. Najpopularniejsza odmiana charakteryzuje się szaro-niebieskim ubarwieniem, ze słabo widocznymi brązowo-czarnymi, poprzecznymi pasami (bardziej widoczne są one w przedniej części ciała). Przez oko przechodzi także ciemna, skośna pręga. Całe ciało jest mocno bocznie skompresowanym i upstrzone jest białymi, połyskującymi kropeczkami. Znakiem rozpoznawczym tego gatunku są duże oczy, których gałki oczne obracają się o prawie 90°, duże, mięsiste usta, wydłużony pysk i brak łusek na czole, między oczami. Gatunek jest często mylony z Altolamprologus compressiceps. Opisywany gatunek ma dłuższe, niższe i bardziej opływowe ciało, jest też mniejszy. Altolamprologus compressiceps ma stromiej pochylone czoło, zadarty bardziej pysk, a jego plamki na ciele są niewyraźne i stonowane. Samica jest znacznie mniejsza niż samiec. Samiec ma bardziej wydłużone płetwy w porównaniu do samicy.

Usposobienie

Ryba ta z natury jest drapieżnikiem. Dlatego potencjalni współtowarzysze powinni mieć odpowiedni rozmiar. Narybek także nie będzie bezpieczny w tym samym akwarium. Gatunek ma ciekawe zachowania łowieckie. Altolamprologus calvus może być trzymany w jednym akwarium z innymi gatunkami pochodzącymi z jeziora Tanganika lub Malawi. Unikamy towarzystwa muszlowców, innych gatunków z grupy mbuna oraz odmian barwnych tego samego gatunku (będzie dochodzić do krzyżowania). Ryba skutecznie potrafi się obronić przed agresywnymi pielęgnicami strzegącymi potomstwa – stroszy swoje grube łuski, które posiadają ząbkowane krawędzie. Sama nie jest agresywna, jest nieco terytorialna i często ukrywa się przez kilka tygodni w dostępnych zakamarkach po wpuszczeniu do akwarium. Ryby powinniśmy trzymać w parach lub w grupie.

Akwarium

Wystrój akwarium ma znaczący wpływ na ubarwienie ryby. Jasny wystrój skutkuje ciemniejszymi kolorami ciała, ciemny wystrój zbiornika skutkuje jaśniejszymi kolorami ciała. Gatunek trzymamy w akwarium biotopowym jeziora Tanganika, ze stosami skalnymi, szczelinami, jaskiniami, muszlami, piaszczystym lub żwirowym podłożem, otwartymi przestrzeniami do swobodnego pływania oraz stonowanym oświetleniem. Gatunek jest wrażliwy na skład chemiczny wody i jej gwałtowne zmiany parametrów. Niezbędna skuteczna filtracja, systematyczne podmiany części wody oraz odpowiednie napowietrzenie.

Rozmnażanie

Gatunek jajorodny. Najlepiej żeby pary dobrały się same z większego stada. Tarło odbywa się na twardej powierzchni, w kryjówce (doniczce, muszli, jaskini). Samica składa do 200 jaj, które samiec zapładnia z zewnątrz (nie wchodzi do kryjówki), a następnie wachlując swoim ogonem przemieszcza mlecz w głąb kryjówki. Samica strzeże i opiekuje się bezpośrednio jajeczkami, samiec strzeże terytorium. Larwy wylęgają się po około 2 dniach, po kolejnych 8 narybek swobodnie pływa w poszukiwaniu pożywienia. Opieka rodzicielska ustaje natychmiast, gdy narybek wypływa w celu poszukiwania pożywienia. Po 25-35 dniach samica jest gotowa do kolejnego tarła.