Domowe Akwarium Pl

Ameka Wspaniała (Ameca Splendens)

Zobacz też:
ameka wspaniała Ameca Splendens
GatunekAmeka Wspaniała
Nazwa łacińskaAmeca Splendens
Rodzinażyworódkowate
WystępowanieAmeryka Środkowa
Długość8 - 9 cm
Temperatura22 - 28°C
Twardość wodyśrednio twarda
pH7.0 - 8.0
Zbiornik120 L
Pokarmroślinny, suchy, żywy, mrożony

Ameka Wspaniała (Ameca Splendens)

Występowanie

Gatunek słodkowodny, który w warunkach naturalnych zamieszkuje strumienie, dorzecza i rzeki w środkowo-zachodniej części Meksyku. Są to przejrzyste wody bogate w roślinność wodną, z podłożem piaszczysto-żwirowym oraz kamieniami pokrytymi obficie glonami – naturalnym pokarmem tych ryb.

Wygląd zewnętrzny

Ubarwienie samca znacząco różni się od ubarwienia samicy po osiągnięciu dojrzałości płciowej przez ryby. Jego ciało jest srebrno-oliwkowe, z wyraźną, przerywaną, czarną pręgą przechodzącą wzdłuż jego linii bocznej. Płetwy ma przezroczysto-mleczne z delikatnym żółto-pomarańczowym marginesem. Płetwa ogonowa zakończona jest szerokimi czarno-żółtymi (pomarańczowymi) pasami. Samiec posiada także andropodium – narząd kopulacyjny powstały z przekształconych, skróconych przednich promieni płetwy odbytowej. Andropodium jest oddzielone wcięciem od pozostałej części płetwy odbytowej. Dodatkowo samiec jest nieco mniejszy od samicy. Ciało samicy jest koloru oliwkowo-żółte, z licznymi ciemniejszymi plamkami. Płetwy przezroczysto-mleczne, również nakrapiane.

ameka wspaniała

Usposobienie

Gatunek ten jest nieco agresywny – agresywne są zwłaszcza samce wobec siebie, ustalana jest hierarchia między nimi. Dominant zawsze jest najjaskrawiej wybarwiony i dominuje swoją posturą. Ryby są niezmiernie żarłoczne, rywalizują zaciekle o pożywienie, a także dość dużo wydzielają odchodów. Powinny być trzymane w akwarium gatunkowym lub z rybami o podobnych rozmiarach, wytrzymałymi, silnymi i aktywnymi (np. z żyworódką tęczową, ksenotoką lub pielęgnicami karłowatymi z Ameryki Środkowej). Poza tym jest to ciekawski, aktywny i towarzyski gatunek, który lubi żyć w grupie (minimum 8 osobników, w równych proporcjach płci). Ryby te są dość wytrzymałe i tolerancyjne - można je polecić początkującym akwarystom.

Akwarium

Ameka wspaniała najlepiej czuje się w akwarium mocno obsadzonym roślinami (m.in.: rośliny z rodzaju rdestnica, rogatek, zwartka, hiacynt wodny, mech jawajski) z wolnymi przestrzeniami do swobodnego pływania, podłożem żwirowym, głazami i kamieniami. Niezbędny jest skuteczny filtr i systematyczne podmiany części wody (raz na 2 tygodnie). Woda powinna być także dobrze natleniona, o umiarkowanym przepływie. Gatunek ten wydaje się dobrym rozwiązaniem dla osób borykających się z atakiem glonów – ameka nie pogardzi żadnym ich rodzajem. Konsumuje sinice, glony nitkowate, zielenice oraz okrzemki.

ameka wspaniała

Rozmnażanie

Gatunek żyworodny. Ryby bez problemu rozmnażają się w zbiorniku ogólnym, z dużą ilością roślin. To samica inicjuje zbliżenie i to ona wykonuje taniec godowy wokół samca. Samica zapładniania jest wewnętrznie i zapłodniona nie posiada na ciele, w okolicach odbytu, charakterystycznej plamy ciążowej. Ciąża trwa 55-60 dni, po której stopniowo pojawia się, dość duży rozmiarowo (1-2 cm), narybek – około 3-25 sztuk. Początkowo narybek przebywa tuż pod powierzchnią wody, jednak jego karmienie należy rozpocząć natychmiast po pojawieniu. Rodzice nie opiekują się narybkiem oraz nie jedzą potomstwa. Samica nie przechowuje spermy samca, jak czynią to inne gatunki żyworodne – dlatego po udanym rozwiązaniu niezbędny jest samiec, w celu podniesienia kolejnego miotu.