Domowe Akwarium Pl

Babka Złota (łac. Brachygobius Xanthozonus)

Zobacz też:
babka złota Brachygobius xanthozonus
Wikipedia/Citron /GNU
GatunekBabka Złota
Nazwa łacińskaBrachygobius Xanthozonus
Rodzinababkowate
Występowanietropikalna Azja Południowa
Długość5 cm
Temperatura24 - 30°C
Twardość wodyśrednio twarda - twarda
pH7.5 - 8.2
Zbiornik60 L
Pokarmżywy, mrożony

Babka Złota (Brachygobius Xanthozonus)

Występowanie

Ryby z rodziny babkowatych w warunkach naturalnych żyją w wodach kanałów, ryżowisk i w słonawych ujściach rzek, w strefie pływów.

Wygląd zewnętrzny

Ubarwiona jest zmiennie - od ciemnobrunatnego do czarnego koloru, z szerokimi żółtymi lub pomarańczowymi pasami. Różnice płciowe są trudne do uchwycenia – samica jest pełniejsza, samiec jest intensywniej ubarwiony.

Usposobienie

Prowadzi przydenny tryb życia, co umożliwiają zrośnięte płetwy brzuszne tworzące przyssawkę. Samce są agresywne wobec innych samców tego samego gatunku.

Akwarium

Rybki te powinny być trzymane w zbiorniku gatunkowym o niskim poziomie wody z grubą warstwą drobnego żwirku na dnie oraz licznymi kryjówkami (korzenie, kamienie, skalne groty, rośliny, które tolerują słonawą wodę). Akwarium wypełniamy wodą z domieszką soli morskiej – 1 łyżka stołowa na 10 litrów (przy każdej wymianie wody należy regularnie dodawać sól). Woda musi być bardzo czysta – wolna od związków azotowych.

Rozmnażanie

Babki dobierają się w pary ze stada. Ikrę samice składają na kamieniach i korzeniach. Po tarle odławiamy samicę. Jajami, do wylęgu (2-6 dni), opiekuje się samiec. Narybek początkowo przebywa bezpośrednio pod powierzchnią wody.