Domowe Akwarium Pl

Badis Bengalski (Dario Dario)

badis bengalski Dario dario
fishbase.org/© Karel Zahradka
GatunekBadis Bengalski
Nazwa łacińskaDario Dario
Rodzinabadisowate
WystępowanieIndie
Długość3 cm
Temperatura21 - 26°C
Twardość wodymiękka - średnio twarda
pH7,5 - 6,5
Zbiornik40 L
Pokarmżywy, mrożony - bardzo rozdrobnione

Badis Bengalski (Dario Dario)

Występowanie

Gatunek słodkowodny znany również pod nazwami Badis Scarlet czy Badis Bengalensis. W warunkach naturalnych występuje w zarośniętych, płytkich (przybrzeżne strefy), piaszczystych i czystych wodach potoków, strumieni czy rzek w północnej części Indii.

Wygląd zewnętrzny

Niewielkich rozmiarów rybka charakteryzująca się czerwoną przeplatającą się z opalizującą na niebiesko barwą - boki stanowią poprzeczne pręgi (po około 7 na każdy kolor). Płetwy czerwone obrzeżone na niebiesko. Samce znacznie różnią się od samic (oczywiście po pełnym wybarwieniu). Przede wszystkim samice są ciemniejsze, można nawet powiedzieć blado zielonkawe, mniejsze i pełniejsze. Samce mają wydłużone płetwy brzuszne (czerwone z opalizującym na niebiesko paskiem). Są to inteligentne, ciekawskie i terytorialne rybki (tylko samce).

Usposobienie

Zasadniczo mało aktywne - unoszą się wśród roślin we wszystkich partiach wodnych. Łagodnie usposobione, gdy mają wystarczająco dużo miejsca na zajęcie wyznaczonych przez siebie rewirów (około 40 cm² na samca). W małych zbiornikach zalecane jest trzymanie tylko jednego samca i kilka samic - większa ilość samców powoduje ciągłe walki i rywalizację.

Akwarium

Akwarium powinno być gęsto obsadzone roślinnością (konieczna roślinność pływająca), z licznymi kryjówkami w postaci grot i jaskiń. Światło niezbyt mocne, rozproszone. Dobrze czują się w zbiornikach gatunkowych jak i towarzyskich. Gatunek wrażliwy na jakość wody, niezbędne są systematyczne podmiany części wody.

Rozmnażanie

Rybki jajorodne. Pobudzić do tarła możemy poprzez podwyższenie temperatury wody, obfitsze karmienie żywym pokarmem, umieszczeniem w akwarium mchu jawajskiego i delikatnych roślin pływających. Samce podpływają do samic i zaczynają zaloty (trwają one kilka dni). Ich barwy wówczas są jeszcze bardziej jaskrawe. Gdy samica jest zainteresowana, wpływa na terytorium samca. Tam jest oplatana przez niego i odbywa się tarło. Ikra rozrzucana jest swobodnie na otaczającej roślinności i elementach dekoracyjnych (nawet do 60 jaj). Po tarle samiec przegania samicę i broni dostępu do swojego terytorium przed intruzami. Wylęg trwa 2-3 dni, po czym larwy znikają wśród roślinności (dokarmianie w tym okresie nie jest konieczne). Po tygodniu zaczyna się pojawiać niewybarwiony narybek.