Pielęgniczka Ramireza Electric Blue (łac. Microgeophagus Ramirezi Electric Blue)

pielęgniczka ramireza electric blue Microgeophagus ramirezi electric blue
GatunekPielęgniczka Ramireza Electric Blue
Nazwa łacińskaMicrogeophagus Ramirezi Electric Blue
Rodzinapielęgnicowate
Występowanieodmiana hodowlana
Długość6 cm
Temperatura26 - 30°C
Twardość wodymiękka
pH5.5 - 7.0
Zbiornik70 L
Pokarmżywy, mrożony, suchy

Pielęgniczka Ramireza Electric Blue (Microgeophagus Ramirezi Electric Blue)

Występowanie

Gatunek słodkowodny, który wywodzi się od Pielęgniczki Ramireza – jest jego barwną odmianą hodowlaną (genetycznie zmodyfikowaną lub uzyskaną z pracochłonnych krzyżówek poszczególnych osobników).

Wygląd zewnętrzny

Charakteryzuje się żywym niebieskim kolorem ciała z ciemno brązowym grzbietem (przede wszystkim w obrębie głowy i częściowo płetwy grzbietowej) lub żółtymi bokami. Płetwy brzuszne obrzeżone są na ciemny kolor, a tęczówka oka jest czerwona. Samice są pełniejsze w okolicach brzucha, natomiast samce mają wydłużoną płetwę grzbietową (w kształcie proporca). Jednak różnice dymorficzne są mniej widoczne, niż w przypadku odmiany podstawowej.

Usposobienie

Jest to w zasadzie łagodna rybka, ale samce przejawiają pewien terytorializm względem siebie. Polecaną obsadą jest więc jeden samiec i dwie samice.

Akwarium

Pod względem wielkości i wystroju akwarium mają takie same wymagania, co zwykła pielęgnica Ramireza. Są bardzo wrażliwe na jakość wody i obecność azotanów (konieczne systematyczne podmiany wody, skuteczna filtracja) oraz wahania temperatur (są bardziej ciepłolubne niż odmiana podstawowa). Pływają przede wszystkim w środkowych i dolnych partiach wodnych.

Rozmnażanie

Ryba jajorodna, którą należy rozmnażać w osobnym zbiorniku tarliskowym. Powinien on mieć bardzo miękką wodę, o lekko kwaśnym odczynie (dodanie torfu do filtru) i wyższej temperaturze (28-30°C). Akwarium wyposażamy w roślinność o drobnych liściach, mech jawajski, miękkie podłoże oraz płaskie kamienie (na nich przeważnie jest składana ikra). Po odbyciu tarła samicę zawsze odławiamy. Ryby hodowlane zatracają częściowo swoje naturalne instynkty – w tym przypadku samica nie opiekuje się ikrą ani narybkiem. Samiec często to robi, ale musimy go również obserwować, bo może mu się zdarzyć pożarcie jaj. Gdy mamy do czynienia z opiekuńczym osobnikiem, to będzie strzegł złożonej ikry, a gdy młode się wylęgną – często przenosi larwy do wykonanego wcześniej dołka w podłożu. Narybek zaczyna swobodnie pływać po 5-6 dniach w poszukiwaniu pożywienia. Jest wrażliwy na jakość wody. Ze względu na jego rozmiar zaleca się dokonywać podmian wody poprzez filtr.

arrow_upward