Domowe Akwarium Pl

Pielęgniczka Ramireza Electric Blue (Microgeophagus Ramirezi Electric Blue)

Zobacz też:
pielęgniczka ramireza electric blue Microgeophagus ramirezi electric blue
GatunekPielęgniczka Ramireza Electric Blue
Nazwa łacińskaMicrogeophagus Ramirezi Electric Blue
Rodzinapielęgnicowate
Występowanieodmiana hodowlana
Długość6 cm
Temperatura26 - 30°C
Twardość wodymiękka
pH5.5 - 7.0
Zbiornik70 L
Pokarmżywy, mrożony, suchy

Pielęgniczka Ramireza Electric Blue (Microgeophagus Ramirezi Electric Blue)

Występowanie

Gatunek słodkowodny, który wywodzi się od Pielęgniczki Ramireza – jest jego barwną odmianą hodowlaną (genetycznie zmodyfikowaną lub uzyskaną z pracochłonnych krzyżówek poszczególnych osobników).

Wygląd zewnętrzny

Charakteryzuje się żywym niebieskim kolorem ciała z ciemno brązowym grzbietem (przede wszystkim w obrębie głowy i częściowo płetwy grzbietowej) lub żółtymi bokami. Płetwy brzuszne obrzeżone są na ciemny kolor, a tęczówka oka jest czerwona. Samice są pełniejsze w okolicach brzucha, natomiast samce mają wydłużoną płetwę grzbietową (w kształcie proporca). Jednak różnice dymorficzne są mniej widoczne, niż w przypadku odmiany podstawowej.

Usposobienie

Jest to w zasadzie łagodna rybka, ale samce przejawiają pewien terytorializm względem siebie. Polecaną obsadą jest więc jeden samiec i dwie samice.

Akwarium

Pod względem wielkości i wystroju akwarium mają takie same wymagania, co zwykła pielęgnica Ramireza. Są bardzo wrażliwe na jakość wody i obecność azotanów (konieczne systematyczne podmiany wody, skuteczna filtracja) oraz wahania temperatur (są bardziej ciepłolubne niż odmiana podstawowa). Pływają przede wszystkim w środkowych i dolnych partiach wodnych.

Rozmnażanie

Ryba jajorodna, którą należy rozmnażać w osobnym zbiorniku tarliskowym. Powinien on mieć bardzo miękką wodę, o lekko kwaśnym odczynie (dodanie torfu do filtru) i wyższej temperaturze (28-30°C). Akwarium wyposażamy w roślinność o drobnych liściach, mech jawajski, miękkie podłoże oraz płaskie kamienie (na nich przeważnie jest składana ikra). Po odbyciu tarła samicę zawsze odławiamy. Ryby hodowlane zatracają częściowo swoje naturalne instynkty – w tym przypadku samica nie opiekuje się ikrą ani narybkiem. Samiec często to robi, ale musimy go również obserwować, bo może mu się zdarzyć pożarcie jaj. Gdy mamy do czynienia z opiekuńczym osobnikiem, to będzie strzegł złożonej ikry, a gdy młode się wylęgną – często przenosi larwy do wykonanego wcześniej dołka w podłożu. Narybek zaczyna swobodnie pływać po 5-6 dniach w poszukiwaniu pożywienia. Jest wrażliwy na jakość wody. Ze względu na jego rozmiar zaleca się dokonywać podmian wody poprzez filtr.