Domowe Akwarium Pl

Pielęgniczka Ramireza (Mikrogeophagus Ramirezi)

Zobacz też:
pielęgniczka ramireza Mikrogeophagus ramirezi
GatunekPielęgniczka Ramireza
Nazwa łacińskaMikrogeophagus Ramirezi
Rodzinapielęgnicowate
WystępowanieAmeryka Południowa
Długość5 - 6 cm
Temperatura22 - 27°C
Twardość wodymiękka - średnio twarda
pH5.0 - 7.0
Zbiornik60 L
Pokarmżywy, mrożony, suchy

Pielęgniczka Ramireza (Mikrogeophagus Ramirezi)

Występowanie

W warunkach naturalnych zamieszkują wody strefy tropikalnej – strumienie, jeziorka i starorzecza.

Wygląd zewnętrzny

Mają stosunkowo wysokie i bocznie spłaszczone ciało, ubarwienie różowe, purpurowe lub nawet złote, mieniące się kolorami tęczy (połyskujące plamki, które także znajdują się na płetwach). Pierwsze promienie płetwy grzbietowej, jak i pręga przechodząca przez oko oraz spora plama pod płetwą grzbietową są koloru czarnego. Samice są nieco mniejsze i tylko nieznacznie (drugi promień) mają wydłużoną płetwę grzbietową w stosunku do samców (płetwy ostro zakończone). Dodatkowo w okresie godowym samica ma bardziej pełny i czerwony brzuch.

Usposobienie

Są to spokojne, terytorialne rybki, którym zapewnić trzeba odpowiednią przestrzeń na zajmowanie wyznaczonych rewirów (zwracamy przede wszystkim uwagę na długość zbiornika, nie wysokość). Przyjęto uważać, że jedna pielęgniczka zajmuje obszar o obwodzie 30 cm.

Akwarium

Lubią akwaria dobrze obsadzone gęstymi kępami roślin (może się jednak zdarzyć, że będą rozgrzebywały podłoże), z licznymi kryjówkami wśród korzeni czy kamieni, z wolnymi przestrzeniami do pływania. Powinniśmy im zapewnić podłoże z piasku oraz pływające rośliny i wodę z dodatkiem garbników. Woda czysta (pamiętamy o systematycznych podmianach wody), dobrze filtrowana i natleniona. Ryby te bardzo dobrze przystosowują się do nowych warunków, jednak zmiany nie powinny być gwałtowne.

Rozmnażanie

Żyją w parach, są jajorodne. Tarło powinno się odbywać w osobnym zbiorniku. Samica składa jaja (nawet do 200 sztuk) na wcześniej wybranym i przygotowanym twardym podłożu (np. kamień, skorupa doniczki). Z reguły oboje rodzice opiekują się ikrą i narybkiem, jednak może się zdarzyć, że zjedzą część jaj. Wylęg następuje po 4 dniach, a po kolejnych 4 rybki swobodnie pływają w poszukiwaniu pożywienia.