Domowe Akwarium Pl

Bocja Karłowata (Yasuhikotakia Sidthimunki)

bocja karłowata Yasuhikotakia sidthimunki
GatunekBocja Karłowata
Nazwa łacińskaYasuhikotakia Sidthimunki
Rodzinabotiidae
WystępowanieAzja
Długość6 cm
Temperatura25 - 28°C
Twardość wodymiękka - średnio twarda
pH6.0 - 7.5
Zbiornik80 L
Pokarmżywy, mrożony, suchy

Bocja Karłowata (Yasuhikotakia Sidthimunki)

Występowanie

Bocja karłowata w warunkach naturalnych zamieszkuje małe i duże, nizinne i górskie strumienie i rzeki, o dnie piaszczystym lub kamienistym, o wartkim strumieniu lub obszary zalewowe. Obecnie występuje w okolicach rzek Mae Klong Kwae No i Songalie na terenie Tajlandii. Jest to gatunek zagrożony.

Wygląd zewnętrzny

Ryba charakteryzuje się srebrzysto beżowym ubarwieniem ciała, z ciekawym wzornictwem - od połowy ciała ku górze rozciągają się 2 poziome, ciemne, przerywane pręgi, które połączone są poprzecznymi, również ciemnymi i przerywanymi pasami. Jak wszystkie bocje, również i ten gatunek posiada 4 pary wąsików przy otworze gębowym oraz kolce obronne pod oczami. Samicę rozpoznamy dopiero po uzyskaniu przez nią dojrzałości płciowej - będzie wyraźnie grubsza w partiach brzusznych.

Usposobienie

Bocja karłowata pomimo swoich niewielkich rozmiarów jest rybą umiarkowanie agresywną. Przy zachowaniu stada składającego się z minimum 5 osobników wszelkie negatywne zachowania zamkną się w grupie. Ryba niezwykle aktywna i ciekawa otoczenia. Pobiera pożywienie z dna, może zjadać ślimaki - jednak nie jest alternatywą na ich plagę. Może także podgryzać płetwy gatunków weloniastych. Za współtowarzyszy dobieramy im danio, brzanki, razbory, piskorki, otoski itp. Stanowczo unikamy większych i bardziej agresywnych ryb.

Akwarium

Gatunek ten dobrze czuje się w zbiornikach o miękkim podłożu (piasek lub drobny żwirek), z licznymi kryjówkami wśród skał, skorup doniczek, łupin orzecha, rur pcv, korzeni (pamiętamy o tym, żeby ich krawędzie były delikatne), o rozproszonym oświetleniu. Wymagają dojrzałych zbiorników, ze skuteczną filtracją, dobrze natlenionych. Niezbędny jest umiarkowany przepływ wody oraz systematyczne podmiany części wody (około 30% raz w tygodniu).

Rozmnażanie

Bocja karłowata jest gatunkiem jajorodnym. Rozmnażanie go w warunkach sztucznych należy do przypadkowych i sporadycznych. Wiadomo jedynie, że w naturze rozmnażanie odbywa się w porze deszczowej (temperatura wody spada, pH maleje), dlatego pobudzić ryby do tarła możemy poprzez większe podmiany wody na chłodniejszą oraz zmniejszenie odczynu wody (dodając np. liście migdałecznika, dębu, buku, szyszki olchy, substrat kokosowy itp.). Ryby rozmnażają się przeważnie w grupie (kilkanaście sztuk), a ikra składana jest w ciasnej kryjówce (szczelina skalna, rura pcv, nora itp.) lub wśród roślin.