Domowe Akwarium Pl

Bocja Mysia (Yasuhikotakia Morleti)

bocja mysia Yasuhikotakia morleti
Wikipedia/Lerdsuwa /GNU
GatunekBocja Mysia
Nazywany teżBocja Syjamska
Nazwa łacińskaYasuhikotakia Morleti
Rodzinakarpiokształtne
WystępowanieAzja południowa
Długość10 cm
Temperatura25 - 29°C
Twardość wodymiękka - średnio twarda
pH6.0 - 7.0
Zbiornik80 L
Pokarmżywy, mrożony, suchy

Bocja Mysia (Yasuhikotakia Morleti)
Nazywany też: Bocja Syjamska

Występowanie

Gatunek słodkowodny, który w warunkach naturalnych zamieszkuje rzeki, potoki, zlewiska lub stojące wody z licznymi skałami, kamieniami w Kambodży, Laosie czy Tajlandii.

Wygląd zewnętrzny

Charakteryzują się beżowo różowym ubarwieniem z ciemnym paskiem przechodzącym przez jej grzbiet (przechodzi przez płetwę grzbietową oraz wzdłuż nasady ogona – tworzy tu pionowy, dość szeroki pas). Płetwy ogonowa i grzbietowa (jest ona trójkątnego kształtu) są lekko żółtawe, ta pierwsza dodatkowo posiada liczne, niewielkie, ciemne plamki. Dolne płetwy pomarańczowe. Samicę rozpoznamy dopiero, gdy osiągnie dojrzałość płciową – ma okrąglejszy brzuch.

Usposobienie

Ryba nie posiada łusek, przez co jest wrażliwa na pasożyty, pierwotniaki, chemię dodawaną do akwarium oraz leki. Pływa przeważnie w dolnych warstwach wodnych. Przez swoje usposobienie nadaje się w zasadzie do zbiornika gatunkowego (jest zadziorna – goni mniejsze ryby, podskubuje je, może być agresywna). Jednak, gdy zakupimy większą grupę (agresja wówczas rozkłada się na współtowarzyszy), możemy ją trzymać z mało agresywnymi, szybko pływającymi gatunkami, które zajmują górne i środkowe warstwy wodne. Samce są terytorialne i ustalana jest między nimi hierarchia. Ryba w dzień przeważnie ukrywa się, aktywna staje się wieczorem i w nocy. Chore osobniki rozpoznamy po chudym wyglądzie – widoczny gołym okiem zarys kręgosłupa i czaszki, wklęsły żołądek. Ryby te żywią się ślimakami.

Akwarium

Lubi przestronne akwaria z miękkim podłożem (często w nim ryje – buduje sobie norki i jamki), licznymi kryjówkami wśród kamieni, skał, roślin. Konieczna obecność roślin pływających (rozpraszają oświetlenie), systematyczne podmiany wody (gatunek wrażliwy na azotany i nadmiar związków organicznych) oraz woda dobrze natleniona.

Rozmnażanie

Jajorodna, jednak rzadko rozmnażana w warunkach akwariowych. Jest przede wszystkim importowana.