Domowe Akwarium Pl

Bocja Pręgowana (Botia Striata)

Zobacz też:
bocja pręgowana Botia striata
Wikipedia/Lerdsuwa /GNU
GatunekBocja Pręgowana
Nazwa łacińskaBotia Striata
Rodzinabotiidae
WystępowaniePakistan, Indie
Długość6 - 8 cm
Temperatura21 - 27°C
Twardość wodymiękka
pH6.5 - 7.0
Zbiornik120 L
Pokarmsuchy, mrożony, roślinny

Bocja Pręgowana (Botia Striata)

Występowanie

Rybka zamieszkuje w warunkach naturalnych niezbyt głębokie, jasne i czyste strumienie górskie (tereny porośnięte przez lasy) przepływające przez Pakistan, północne i południowe Indie. Jest to gatunek zagrożony.

Wygląd zewnętrzny

Gatunek wyróżnia się charakterystycznym torpedowatym pokrojem ciała z czterema parami wąsików przy otworze gębowym. Całe ciało (również oko) są pokryte poprzecznymi, drobnymi prążkami tworzącymi przeważnie barwny wzór: siedmiu do dziewięciu pręg w kolorach czarny, szary,  zielony, niebieski i jednej brązowo złotej. I tak od głowy aż do ogona. Oczywiście wzory te mogą układać się inaczej, a bardzo często mamy do czynienia z hybrydami gatunkowymi/rodzajowymi, u których te wzory wyglądają oryginalnie, np. jak „prążkowana„ mozaika. Płetwy są przezroczyste z ciemnymi pręgami, a usta czerwono pomarańczowe. Bocja pręgowana, jak inne rybki z tego gatunku, posiada ostry kolec poniżej oka, który podnosi się, gdy ryba czuje zagrożenie. Nie jest łatwo odróżnić samca od samicy. Samice, gdy osiągną dojrzałość płciową są bardziej okrągłe w partiach brzusznych.

Usposobienie

Gatunek spokojny, nieco nieśmiały, aktywny i dociekliwy. Żyje w grupach, tak więc najlepiej czuje się w stadach złożonych minimum z 5 osobników. W grupie wyraźnie zarysowuje się hierarchia – przywódcą zostaje najbardziej wzorzysta ryba, często jest to samica. W obrębie grupy można zaobserwować ciekawe zachowania tych ryb, m.in.: pływanie młodych/mniejszych osobników „w cieniu” starszych/większych i naśladowanie każdego ich ruchu. Zbyt małe stado sprzyja wzrostowi agresji tego gatunku wobec innych przydennych ryb. Rybki często odpoczywają wciśnięte pionowo lub bokiem w różne szczeliny lub kładąc się na podłożu. Rozgrzebują dno, podgryzają rośliny o miękkich liściach oraz mogą zjadać małe ślimaki (nie są jednak alternatywą na ich plagę). Nie powinny być trzymane z dużo mniejszymi rybami oraz z tymi o weloniastych płetwach (będą je podgryzały lub strzępiły poprzez aktywne pływanie) lub wolno pływającymi. Odpowiednimi współtowarzyszami dla nich wydają się ryby karpiowate z rodzajów: Barilius, Luciosioma, Balantiocheilos; inne bocje, grubowargi oraz kosiarki. Gatunek ten często ulega zarażeniu przez wiciowce z rodzaju Spironucleus (objawia się to znaczną utratą masy ciała). Dlatego bezwzględnie po zakupie należy je poddać kwarantannie. Gatunek może być sporadycznie karmiony żywymi pokarmami.

Akwarium

Najlepszym rozwiązaniem wydaje się zbiornik z miękkim i drobnym podłożem (piasek, żwir), z licznymi kryjówkami wśród poskręcanych korzeni, skał, doniczek, itp. (jednak pamiętamy, aby wszystkie elementy dekoracyjne nie miały ostrych krawędzi – ryby lubią się wciskać w każdą, nawet najmniejszą szczelinę). Konieczne przykrycie akwarium (lubią wyskakiwać), czysta, dobrze napowietrzona woda o delikatnym przepływie. Niezbędne regularne podmiany części wody (do 50% raz w tygodniu) oraz czyszczenie dna z materii organicznej. Wybierając rośliny można się zdecydować na mikrozorium oskrzydlone, mech jawajski czy anubiasy. Rybki pływają głownie w dolnych partiach akwarium.

Rozmnażanie

Gatunek jajorodny. Niestety nie ma danych o skutecznym rozmnażaniu w sztucznych warunkach. Dostępne okazy to najczęściej ryby hodowane na specjalnych farmach z wykorzystaniem hormonów.