Domowe Akwarium Pl

Bocja Wspaniała (Chromobotia Macracanthus)

Zobacz też:
bocja wspaniała Chromobotia macracanthus
GatunekBocja Wspaniała
Nazwa łacińskaChromobotia Macracanthus
Rodzinabotiidae
WystępowanieAzja
Długość20 - 25 cm
Temperatura24 - 30°C
Twardość wodymiękka - średnio twarda
pH5.0 - 7.0
Zbiornik300 L
Pokarmżywy, mrożony, suchy, roślinny

Bocja Wspaniała (Chromobotia Macracanthus)

Występowanie

Bocja wspaniała w warunkach naturalnych zamieszkuje głównie ciemne wody rzek, kanałów, dopływów głównych cieków, tereny zalewowe i bagienne porośnięte gęstą dżunglą na obszarze Indonezji (Borneo, Sumatra).

Wygląd zewnętrzny

Ryba charakteryzuje się żółto pomarańczowym kolorem ciała z trzema poprzecznymi, grubymi i ciemnymi pręgami (pierwsza przechodzi przez oko, trzecia przez płetwę grzbietową oraz odbytową). Zasadniczo ubarwienie i wielkość tego gatunku zależy od siedliska naturalnego - różnice dotyczą przede wszystkim koloru płetw brzusznych oraz płetwy ogonowej. Istnieje także 7 podstawowych odmian tego gatunku, które różnią się między sobą wzornictwem (kształtem oraz ilościa pasów/plam). I tak mamy odmianę podstawową (3 ciągłe pasy), odmianę z 4 pasami (2 środkowe pasy są przerywane lub tworzą "siodło"), odmianę "puzzle" (3 pasy, środkowy przypomina swoim kształtem element układanki), odmianę "siodło" (3 pasy, środkowy tworzy "siodło"), odmianę z 4 pasami, gdzie tylko przedostatni pas jest przerywany lub tworzy "siodło", odmianę z plamą (3 pasy, okrągła plama znajduje się między 2 i 3 pasem) oraz odmianę ze złączonymi środkowymi pasami, które tworzą wielką plamę pomiędzy zewnętrznymi pasami.

Bocja wspaniała odmiana z 4 pasami Bocja wspaniała odmiana z 4 pasami

odmiana z 4 pasami, gdzie przedostatni pas tworzy "siodło"
/autor: Paweł, Aleksandrów Łódzki

Jak wszystkie bocje, posiada cztery pary wąsów przy otworze gębowym oraz kolce pod oczami, które podnosi w razie zagrożenia. Samicę rozróżnimy po rozmiarze - jest nieco większa i grubsza w partiach brzusznych.

Usposobienie

Jest to gatunek umiarkowanie agresywny, nieco terytorialny i ławicowy, który należy przechowywać w grupie minimum 5-6 osobników - wówczas wszelkie negatywne zachowania zamykają się w grupie. W grupie także zachowana jest ścisła hierarchia z dominującym samcem na czele. Bocja wspaniała jest niezwykle ciekawską, aktywną i inteligentną rybą. Potrafi się wcisnąć w każdą dostępną szczelinę lub zabawnie odpoczywać / spać (leżąc na boku, wisząc głową w dół czy utrzymując się na roślinach lub dekoracjach przy pomocy płetw brzusznych i płetwy ogonowej). Ryby te często wydają dźwięki podczas karmienia, pobierają pożywienie z dna, przekopują podłoże oraz podgryzają rośliny o miękkich liściach. Mogą również przegryźć od czasu do czasu ślimaczka, jednak nie sa alternatywą na ich plagę. Podgryzają płetwy weloniastych gatunków, dlatego unikamy przetrzymywania ich z gupikami, bojownikami itp. Unikamy także mniejszych i lubiących spokój ryb. Za współtowarzyszy dobieramy im inne bocje, tęczanki, grubowargi, sumokształtne itd.

bocja wspaniała

Akwarium

Bocja wspaniała nadaje się zarówno do akwariów towarzyskich, jak i biotopowych (np. ciemnych wód). Ważne jest, żeby zawierały one miękkie podłoże (piasek lub drobny żwirek), elementy dekoracyjne o łagodnych krawędziach (skały, otoczaki, skorupy doniczek, korzenie, kawałki rur pcv lub ceramicznych, skorupy orzecha), wytrzymałe rośliny (anubiasy, mech jawajski lub mikrozorium oskrzydlone), niezbyt intensywne oświetlenie (rozproszenie uzyskamy poprzez zastosowanie dryfujących kawałków drzewa lub roślin pływających) oraz szczelne przykrycie zbiornika (bocje lubią wyskakiwać). Aranżując wnętrze akwarium musimy pamiętać, żeby szczeliny i przejścia były odpowiednio szerokie, aby ryby nie zaklinowały się w nich. Gatunek ten jest nieco wymagający pod względem jakości wody. Po pierwsze mogą być umieszczane tylko w stabilnych, dojrzałych - o ustalonym obiegu azotu zbiornikach. Po drugie są wrażliwe na zalegającą materię organiczną (wytwarzające się z niej azotany i azotyny), dlatego wymagają systematycznej podmiany części wody oraz skutecznej filtracji. Po trzecie woda powinna być dobrze natleniona, o średnim przepływie. Po czwarte bocje są wrażliwe na wszelkie infekcje pasożytnicze (zwłaszcza ospę), a co za tym idzie na gwałtowne spadki temperatury wody.

Rozmnażanie

Ryba jajorodna. Rozmnażanie w warunkach akwariowych zdarza się sporadycznie i przypadkowo. Wiadomo jedynie, że w naturze rozmnażanie odbywa się w porze deszczowej (temperatura wody spada, pH maleje), dlatego pobudzić ryby do tarła możemy poprzez większe podmiany wody na chłodniejszą oraz zmniejszenie odczynu wody (dodając np. liście migdałowca, dębu, buku, szyszki olchy, substrat kokosowy itp.). Ryby rozmnażają się przeważnie w grupie (kilkanaście sztuk), a ikra składana jest w ciasnej kryjówce (szczelina skalna, rura pcv, nora itp.)