Domowe Akwarium Pl

Bojownik Syjamski (Betta Splendens)

bojownik syjamski Betta splendens
GatunekBojownik Syjamski
Nazywany teżBojownik Wspaniały
Nazwa łacińskaBetta Splendens
Rodzinaguramiowate
WystępowaniePółwysep Indochiński
Długość8 cm
Temperatura22 - 30°C
Twardość wodymiękka - średnio twarda
pH7.0
Zbiornik60 L
Pokarmżywy, mrożony

Bojownik Syjamski (Betta Splendens)
Nazywany też: Bojownik Wspaniały

Występowanie

W warunkach naturalnych osiedliły się w niewielkich, nagrzanych jeziorkach, stawach czy nawet rowach.

Wygląd zewnętrzny

Jest to gatunek z okoniokształtnych wyposażony w pomocniczy narząd oddechowy - labirynt (umożliwia on oddychanie powietrzem atmosferycznym, przez co pozwala żyć tym rybom w wodzie ubogiej w tlen). Charakteryzuje się długą, szeroką i ostro zakończoną płetwą odbytową oraz silnie rozwiniętymi (weloniastymi) pozostałymi płetwami. Ubarwienie dziko żyjących rybek jest zmienne (zależy w znacznej mierze od zajmowanego siedliska) - przeważnie brunatne, połyskujące różnymi kolorami. W warunkach hodowlanych wyselekcjonowano różnobarwne odmiany. Samice są mniej okazałe od samców (mniejszych rozmiarów zarówno ciało jak i płetwy, mniej żywe kolory). Samica posiada także tzw. pokładełko między swoimi płetwami piersiowymi a płetwą odbytową. Jest to taki biał "dzyndzelek" - spory wystający cypelek, którego trudno przeoczyć. Czasami może się on również pojawić u samców, ale wówczas jest znacznie mniejszy.

bojownik syjamski

Usposobienie

Są to ryby drapieżne, które polują na pożywienie. Agresywne w stosunku do własnego gatunku - samce toczą wzajemne boje o wyznaczone rewiry na śmierć i życie. Zdarzają się także agresywne samice. Najlepiej czują się w towarzystwie ryb spokojnych, towarzyskich i szybko pływających (zawsze zdążą czmychnąć przed agresywnymi zapędami samców bojownika). Najlepiej jest hodować pojedynczego samca z samicą, jednak przy stworzeniu odpowiednich warunków, możliwa jest hodowla w jednym akwarium większej grupki tych ryb.

Akwarium

Bojowniki są rybami, które wymagają bardzo dużych zbiorników, gdyż są terytorialne. Wymagane jest 60 litrów na jednego osobnika (i to jest minimum). Lubią zbiorniki gęsto porośnięte roślinami tworzącymi swego rodzaju zarośla, w których będą mogły się chować. Woda czysta, dobrze filtrowana. Powietrze nad zwierciadłem wody powinno mieć identyczną temperaturę, co temperatura wody.

Rozmnażanie

Są to ryby jajorodne. Tarło odbywa się w uprzednio przygotowanym gnieździe, które tworzy piana na zwierciadle wody. Samica składa nawet do 400 jaj, z których po około 2 dobach wylęgają się larwy. Gniazdem opiekuje się samiec (samicę należy przenieść do osobnego zbiornika, gdyż może być atakowana przez samca). Kiedy narybek zaczyna swobodnie pływać i opuszczać gniazdo w poszukiwaniu pożywienia (po około 3 dniach), należy również odseparować samca.