Domowe Akwarium Pl

Brzanka Pięciopręga (Puntius Pentazona)

Zobacz też:
brzanka pięciopręga Puntius pentazona
Wikipedia/Sun-man /CC BY-SA 2.0
GatunekBrzanka Pięciopręga
Nazwa łacińskaPuntius Pentazona
Rodzinakarpiowate
Występowaniepołudniowo wschodnia Azja
Długość5 cm
Temperatura22 - 26°C
Twardość wodymiękka - średnio twarda
pH5.0 - 7.0
Zbiornik150 L
Pokarmżywy, mrożony, suchy

Brzanka Pięciopręga (Puntius Pentazona)

Występowanie

Gatunek słodkowodny, który w warunkach naturalnych zamieszkuje bagna torfowe oraz tereny zalewowe o ciemnych wodach w Malezji czy na Borneo.

Wygląd zewnętrzny

Charakteryzuje się pomarańczowo czerwonym ubarwieniem, z pięcioma poprzecznymi, czarnymi pręgami. Pierwsza przechodzi przez oko, środkowa przez nasadę płetwy grzbietowej, a ostatnia znajduje się u nasady płetwy ogonowej. Samce są szczuplejsze i bardziej kolorowe.

Usposobienie

Jest to aktywna i spokojna rybka, która doskonale czuje się w większych grupach 5-10 sztuk (ryby są wówczas mniej płochliwe, intensywniej się wybarwiają, a ewentualna agresja zatrzymuje się w obrębie grupy). Ryba nie obgryza płetw swoich współtowarzyszy, którymi mogą być inne spokojne gatunki.

Akwarium

Lubi przestronne akwaria – im większy zbiornik, tym bardziej jest odważna i zrelaksowana. Konieczne wolne przestrzenie do swobodnego pływania. Nie zaszkodzi kilka kryjówek wśród korzeni, skał i roślin. Rośliny pływające również wskazane. Doskonale prezentuje się na tle ciemnego podłoża i w słabym oświetleniu. Gatunek wrażliwy na jakość wody – niezbędny skuteczny filtr i systematyczne podmiany części wody.

Rozmnażanie

Ryby jajorodne, które najlepiej jest rozmnażać w osobnym zbiorniku. Powinien on być przyciemniony, z kępami roślin o drobnych liściach, wodą miękką, odczynem neutralnym i podwyższonej temperaturze. Można zastosować ruszt ikrowy. Na kilka tygodni przed planowanym tarłem należy rozdzielić samców i samice, obficie ich karmić. Najgrubszą samicę i najbardziej wybarwionego samca przenosimy wieczorem do akwarium tarliskowego. Rano, po intensywnych zalotach (samiec może być dosyć agresywny w dążeniach do rozrodu), samica rozrzuca wśród roślin jaja (do 200 sztuk), które samiec natychmiast zapładnia. Rodziców usuwamy – zjadają ikrę. Wylęg następuje po 1-2 dniach, po kolejnej dobie narybek swobodnie pływa w poszukiwaniu pożywienia.Ikra i narybek wrażliwe na światło.