Domowe Akwarium Pl

Brzanka Wielkołuska (łac. Puntius Oligolepis)

Zobacz też:
brzanka wielkołuska Puntius oligolepis
Wikipedia/Dodoni /GNU
GatunekBrzanka Wielkołuska
Nazwa łacińskaPuntius Oligolepis
Rodzinakarpiowate
Występowaniepołudniowo wschodnia Azja
Długość5 cm
Temperatura20 - 24°C
Twardość wodymiękka - średnio twarda
pH6.0 - 7.0
Zbiornik100 L
Pokarmżywy, mrożony, suchy

Brzanka Wielkołuska (Puntius Oligolepis)

Występowanie

Gatunek słodkowodny, który w warunkach naturalnych zamieszkuje stojące wody oraz rzeki i potoki o wolnym nurcie w Indonezji i na Sumatrze.

Wygląd zewnętrzny

Charakteryzuje się srebrzysto oliwkowym ubarwieniem, z ciemniejszymi łuskami w okolicy linii bocznej i jasnym podbrzuszem. Płetwy są koloru żółtawo czerwonego, obrzeżone na czarno. Samica jest grubsza, mniej kolorowa, a jej płetwy są żółtawe. Płetwy samca są natomiast czerwonego koloru.

Usposobienie

Jest to aktywna i spokojna rybka, która doskonale czuje się w większych grupach 5-10 sztuk (ryby są wówczas mniej płochliwe, intensywniej się wybarwiają, a ewentualna agresja zatrzymuje się w obrębie grupy). Przebywa przeważnie w dolnych partiach wodnych i stamtąd pobiera pożywienie. Ryba nie obgryza płetw swoich współtowarzyszy, którymi mogą być inne spokojne gatunki takie, jak danio, razbory, neony, kiryski lub gatunki żyworodne.

Akwarium

Rybka lubi przestronne akwaria z wolnymi przestrzeniami do swobodnego pływania. Nie zaszkodzi kilka kryjówek wśród korzeni, skał i roślin. Wskazane także rośliny pływające. Doskonale prezentuje się na tle ciemnego podłoża i w rozproszonym oświetleniu. Gatunek wrażliwy na jakość wody – niezbędny skuteczny filtr i systematyczne podmiany części wody.

Rozmnażanie

Ryby jajorodne, które najlepiej jest rozmnażać w osobnym zbiorniku. Powinien on być przyciemniony, z kępami roślin o drobnych liściach, wodą miękką, odczynem neutralnym i podwyższonej temperaturze. Można zastosować ruszt ikrowy. Na kilka tygodni przed planowanym tarłem należy rozdzielić samców i samice, obficie ich karmić. Najgrubszą samicę i najbardziej wybarwionego samca przenosimy wieczorem do akwarium tarliskowego. Rano, po intensywnych zalotach (samiec może być dosyć agresywny w dążeniach do rozrodu), samica rozrzuca wśród roślin jaja, które samiec natychmiast zapładnia. Rodziców usuwamy – zjadają ikrę. Wylęg następuje po 1-2 dniach, po kolejnej dobie narybek swobodnie pływa w poszukiwaniu pożywienia.