Domowe Akwarium Pl

Brzanka Wysmukła (łac. Puntius Titteya)

Zobacz też:
brzanka wysmukła Puntius titteya
GatunekBrzanka Wysmukła
Nazwa łacińskaPuntius Titteya
Rodzinakarpiowate
WystępowanieAzja Południowa
Długość5 cm
Temperatura22 - 27°C
Twardość wodymiękka - średnio twarda
pH6.0 - 7.5
Zbiornik60 L
Pokarmżywy, mrożony, suchy, roślinny

Brzanka Wysmukła (Puntius Titteya)

Występowanie

Gatunek słodkowodny, endemiczny dla Sri Lanki – dorzeczy i strumieni rzek Kelani oraz Nilwala. Są to płytkie, wolno płynące, zalesione odcinki, z przejrzystą wodą, zacienione, z roślinnością zwisającą z nabrzeża, korzeniami drzew, piaszczystym dnem pokrytym ściółką - suchymi liśćmi oraz gałęziami.

Wygląd zewnętrzny

Ciało wydłużone ubarwione na różowo-czerwono. Wzdłuż linii bocznej, od ust do nasady ogona, biegnie wąska, przerywana pręga koloru ciemno brązowego, a nad nią druga - złota. Płetwy różowo-czerwone. Płetwa ogonowa – rozwidlona. W sprzedaży dostępne są także selektywnie hodowane odmiany barwne, np.: albinotyczna , „super” czerwona. Samce są nieco mniejsze, bardziej kolorowe w porównaniu do samic. Samice są bardziej okrągłe w partiach brzusznych, zwłaszcza w okresie tarła.

Usposobienie

Jest to spokojna, ciekawska i aktywna ryba, która żyje w grupach. Towarzystwo 8-10 rybek sprawi, że będą one mniej płochliwe, samce przepięknie się wybarwią i będą konkurować o względy samic. Gatunek ten można trzymać praktycznie ze wszystkimi rybami o podobnym rozmiarze i temperamencie: żyworódkami, bocjami, sumami, kiryskami, labiryntowatymi, małymi tęczankami oraz innymi brzankami, tetrami, neonami, razborami itp., krewetkami. Brzanka wysmukła jest gatunkiem, który z powodzeniem może być hodowany przez początkujących akwarystów.

Akwarium

Akwarium powinno być mocno obsadzone roślinami, z wolnymi przestrzeniami do swobodnego pływania. Elementami dekoracyjnymi mogą być skały lub korzenie. Podłoże powinno być drobne (piasek lub drobny żwirek), najlepiej ciemne. Na dno możemy położyć kilka wysuszonych liści dębu lub buku, które wymieniamy co kilka tygodni. Oświetlenie rozproszone i niezbyt intensywne – pływające rośliny lub kawałki drewna unoszące się na powierzchni wody są dobrym rozwiązaniem. Pamiętamy o systematycznych podmianach części wody – około 20% co 2 tygodnie.

brzanka wysmukła - Puntius titteya

Rozmnażanie

Gatunek jajorodny. Powinien być rozmnażany w osobnym, słabo oświetlonym akwarium, z roślinami o drobnych liściach, wodzie lekko kwaśnej, średnio twardej, z temperaturą z górnego zakresu skali. Do tak przygotowanego zbiornika, wieczorem, wprowadzamy jedną lub dwie pary ryb (samce w okresie tarła wybarwiają się na intensywny czerwony kolor). Do tarła ryby powinny przystąpić następnego dnia, w godzinach porannych. Po intensywnej pogoni samica składa do 200 jaj partiami, które opadają na dno lub przylepiają się do roślin. Rodzice nie opiekują się ikrą, wręcz mogą ją zjadać. Dlatego powinniśmy ich bezzwłocznie odłowić, jak tylko zauważymy złożone jaja. Larwy wylęgają się po 1-2 dniach, po kolejnych 1-2 dniach narybek swobodnie pływa w poszukiwaniu pożywienia.