Domowe Akwarium Pl

Bystrzyk Barwny (Hyphessobrycon Eques)

bystrzyk barwny Hyphessobrycon eques
GatunekBystrzyk Barwny
Nazywany teżMinor
Nazwa łacińskaHyphessobrycon Eques
Rodzinakąsaczowate
WystępowanieAmeryka Południowa
Długość4 cm
Temperatura23 - 27°C
Twardość wodymiękka - średnio twarda
pH6.0 - 7.0
Zbiornik80 L
Pokarmżywy, mrożony, suchy, roślinny

Bystrzyk Barwny (Hyphessobrycon Eques)
Nazywany też: Minor

Występowanie

Gatunek słodkowodny, który w warunkach naturalnych zamieszkuje gęsto porośnięte wody stojące oraz wolno płynące (małe jeziorka, stawy, rozlewiska, dorzecza, strumienie) Gujany, Paragwaju, Brazylii i Argentyny.

Wygląd zewnętrzny

Charakteryzuje się wysokim i bocznie spłaszczonym pokrojem ciała, ubarwieniem czerwono pomarańczowym z czarną plama zaraz za pokrywą skrzelową (przypomina romb lub trójkąt). Płetwy czerwone (ogonowa, odbytowa – wydłużona ale niska, dodatkowo obrzeżona na biało, brzuszne – obrzeżone na biało), obrzeżone na czarno (z wyjątkiem brzusznych). Płetwa grzbietowa jest prawie cała czarna u samców, u samic – prawie cała czerwona. Dodatkowo samica jest większa, bledsza i pełniejsza w okolicach brzucha.

Usposobienie

Jest to w zasadzie spokojna, aktywna, ławicowa rybka. Z wiekiem lub w porze karmienia, lub kiedy akwarium jest przerybione może atakować mniejsze i spokojniejsze ryby (przede wszystkim obgryzać ich płetwy). Zapobiec temu można poprzez trzymanie większej grupy tego gatunku (minimum 6 osobników).

Akwarium

Nadają się do zbiorników z biotopem Amazonii – sporo korzeni i roślin, w tym pływające, liście bukowe lub dębowe na dnie (wymieniamy je co kilka tygodni), piasek jako podłoże, zabarwiona woda na ciemno (dodanie torfu do filtra lub moczenie go w siatce), słabe oświetlenie. Jeżeli wybierzemy tę opcję, pamiętamy, że ryby wpuszczamy gdy woda dojrzeje chemicznie (wszystkie jej parametry ustabilizują się). Można trzymać je również w akwarium mocno obsadzonym roślinnością, z korzeniami, ciemnym podłożem, światłem rozproszonym. Lubią czystą wodę (konieczne podmiany) ze skuteczną ale delikatną filtracją. Pływają w środkowych i górnych strefach wodnych.

Rozmnażanie

Ryby jajorodne, które rozmnażamy podobnie jak pozostałe gatunki z tej rodziny – w oddzielnym zbiorniku. Powinno mieć bardzo miękką wodę, odczyn lekko kwaśny i temperaturę w granicach 26-28°C. Słabe oświetlenie lub jego brak, roślinność pływającą o drobnych liściach (brak podłoża) lub ruszt ikrowy, delikatna, ale skuteczna filtracja (można dodać torf do filtra). Przed tarłem najlepiej rozdzielić samców i samice – obficie karmimy je. Gdy samice napełnią się jajami (okrągłe brzuchy) a samiec zrobi bardziej jaskrawy, przenosimy wieczorem wybraną parę do zbiornika hodowlanego. Rano powinno dojść do tarła, po którym niezwłocznie usuwamy tarlaki. Wylęg następuje po 1-1,5 dnia, a po kolejnych 3-4 dniach narybek swobodnie pływa w poszukiwaniu pożywienia. Ikra i narybek wrażliwe na światło oraz jakość wody – konieczne zaciemnienie i systematyczne podmiany wody (najlepiej przez filtr).