Domowe Akwarium Pl

Bystrzyk Czerwony (łac. Hyphessobrycon Flammeus)

Zobacz też:
bystrzyk czerwony Hyphessobrycon flammeus
Wikipedia/CrazyD /GNU
GatunekBystrzyk Czerwony
Nazywany teżTetra Czerwona
Nazwa łacińskaHyphessobrycon Flammeus
Rodzinakąsaczowate
WystępowanieBrazylia
Długość4 cm
Temperatura22 - 28°C
Twardość wodymiękka - średnio twarda
pH6.0 - 7.5
Zbiornik60 L
Pokarmżywy, mrożony, suchy

Bystrzyk Czerwony (Hyphessobrycon Flammeus)
Nazywany też: Tetra Czerwona

Występowanie

Rybka pochodzi z okolic Rio de Janeiro, zamieszkującym w warunkach naturalnych słodkowodne, środkowe warstwy wód stojących oraz wolno płynących.

Wygląd zewnętrzny

Charakteryzuje się bocznie spłaszczonym ciałem oraz czerwonym ubarwieniem skóry i płetw. Płetwy brzuszna i odbytowa obrzeżone są na czarno a przez oko oraz za pokrywą skrzelową przechodzą ciemne poprzeczne pręgi (2-3 na każdym boku). Samiec jest smuklejszy i wyraźniej ubarwiony (ciemne pręgi,obrzeżenia płetw).

Usposobienie

Jest gatunkiem gromadnym (żyjącym w ławicach). Ryby z tego gatunku są usposobione łagodnie oraz są bardzo ruchliwe.

Akwarium

Akwarium, w którym będziemy je hodować powinno być lekko zaciemnione (nie stosujemy jaskrawego światła, umieszczamy roślinność pływającą), obsadzone gęstymi kępkami roślin z pozostawionymi przestrzeniami do swobodnego pływania. Najlepiej prezentują się na ciemnym tle zarówno podłoża jak i elementów dekoracyjnych.

Rozmnażanie

Są to ryby jajorodne. Tarło może się odbywać w akwarium ogólnym w stadzie lub w gatunkowym (liczebna przewaga samców). Ikra rozrzucana jest swobodnie po całym akwarium (kilkaset jaj). Wylęg następuje po dobie, a po kolejnych 3 dniach narybek swobodnie pływa. Bystrzyki nie opiekują się potomstwem, wręcz zjadają ikrę.