Domowe Akwarium Pl

Bystrzyk Pięknopłetwy (łac. Hyphessobrycon Pulchripinnis)

Zobacz też:
bystrzyk pięknopłetwy Hyphessobrycon pulchripinnis
Wikipedia/Waugsberg /GNU
GatunekBystrzyk Pięknopłetwy
Nazwa łacińskaHyphessobrycon Pulchripinnis
Rodzinakąsaczowate
WystępowanieAmeryka Południowa
Długość4 cm
Temperatura22 - 28°C
Twardość wodymiękka - średnio twarda
pH5.5 - 7.5
Zbiornik70 L
Pokarmżywy, mrożony, suchy

Bystrzyk Pięknopłetwy (Hyphessobrycon Pulchripinnis)

Występowanie

 W warunkach naturalnych gatunek ten zamieszkuje małe dopływy, potoki, obszary zalewowe, dorzecza dolnej Amazonki. Są to czyste, bogate w minerały wody, jaśniejsze od czarnych wód.

Wygląd zewnętrzny

Rybka charakteryzuje się srebrzysto żółto zielonym ubarwieniem, z żółtymi płetwami. Płetwa grzbietowa, tłuszczowa, odbytowa oraz brzuszne obrzeżone są dodatkowo na czarno. Gatunek wyróżnia także czerwona oprawa oka. Samice są pełniejsze w partiach brzusznych, a samce mają znacznie szerszy czarny margines na płetwie odbytowej. W sprzedaży dostępne są również odmiany hodowlane albinos.

Usposobienie

Jest to cicha, żywa i przede wszystkim ławicowa ryba. Minimalne stado powinno składać się  z minimum 6 osobników – wówczas ryba nie płoszy się i jest bardziej śmiała, samce natomiast rywalizują między sobą o względy i uwagę samic. Bardzo dobrze współżyje w akwarium z innymi bystrzykami, żałobniczkami, kiryskami, gurami, danio, małymi gatunkami zbrojników, razborami, zwinnikami, barwieńcami, neonkami, drobnoustkami, pielęgniczkami kakadu, pielęgniczkami Agassiza, molinezjami oraz mieczykami.

Akwarium

Odpowiednim lokum dla naszego gatunku będzie akwarium biotopowe lub akwarium mocno obsadzone roślinami, w tym z roślinnością pływającą, oświetleniem rozproszonym i niezbyt intensywnym, kryjówkami  wśród korzeni, wolnymi przestrzeniami do swobodnego pływania, z umiarkowanym przepływem wody, skutecznym filtrem. Zbiornik biotopowy wyposażamy z kolei w podłoże piaszczyste, dryfujące kawałki drewna, suszone liście dębu lub buku (pamiętamy o systematycznej ich wymianie co kilka tygodni), korzenie, światło słabe, rośliny nie są wymagane. W akwarium z biotopem czarnych wód (czyli z dodanym torfem do filtra) rybki również całkiem nieźle się czują (są dosyć elastyczne). Jednak pamiętamy, że bez względu na rodzaj zbiornika ryby te muszą mieć czystą wodę systematycznie podmienianą raz na dwa tygodnie, czyszczone dno z resztek organicznych.

Rozmnażanie

Jest to gatunek jajorodny. Powinno się go rozmnażać w osobnym zbiorniku – tarliskowym. Akwarium takie powinno być zaciemnione (jaja i młody narybek są wrażliwe na światło) o pojemności 30 litrów, miękkiej wodzie, pH 6,5-7,0, temperaturze 24-26˚C, z filtrem gąbkowym, roślinami o miękkich i drobnych liściach lub rusztem ikrowym. Samce i samice przed przystąpieniem do rozmnażania należy oddzielić i obficie karmić, najlepiej żywymi pokarmami (nawet 3 tygodnie wcześniej). Wybieramy najgrubszą samicę i najbardziej kolorowego samca – przenosimy ich wieczorem do przygotowanego zbiornika. Do tarła powinno dojść następnego ranka. Właściwie do tarła dochodzić będzie co kilka dni, z tym że sprawność samca w zapładnianiu jaj będzie stopniowo spadać w kolejnych cyklach. Samica jest w stanie złożyć nawet do 160 jaj. Ikra jest swobodnie rozrzucana po zbiorniku (klei się do liści roślin). Rodziców bezzwłocznie odławiamy (jedzą ikrę). Wylęg następuje po 1-1,5 dnia, a po kolejnych 5 narybek swobodnie pływa. Od tego czasu należy podmieniać codziennie około 1/3 wody. Trudność sprawia wykarmienie narybku w pierwszych dniach życia.