Domowe Akwarium Pl

Danio Lamparci (Danio Rerio Var. Frankei)

danio lamparci Danio rerio var. frankei
Wikipedia/CarolineCCB /CCA 2.0
GatunekDanio Lamparci
Nazwa łacińskaDanio Rerio Var. Frankei
Rodzinakarpiowate
Występowanieforma hodowlana
Długość6 cm
Temperatura19 - 26°C
Twardość wodymiękka - średnio twarda
pH6.5 - 7.5
Zbiornik80 L
Pokarmżywy, mrożony, suchy

Danio Lamparci (Danio Rerio Var. Frankei)

Występowanie

Jest to odmiana hodowlana danio pręgowanego (Danio Rerio).

Wygląd zewnętrzny

Odmiana ta charakteryzuje się oliwkowo-złotym kolorem ciała, z charakterystycznymi ciemno niebieskimi plamkami, które tworzą cętkowany wzór lamparta. Płetwy są żółte, na których także pojawiają się plamki, ale tworzą tu bardziej regularne wzory. Odmiana ta jest również dostępna w wersji albinotycznej oraz weloniastej. Samicę rozpoznamy po zaokrąglonym brzuchu, większym rozmiarze oraz mniej intensywnych kolorach.

Usposobienie

Jest to aktywna i spokojna rybka, która żyje w dużych stadach. W akwarium powinniśmy mieć grupę minimum 8 sztuk. Wówczas negatywne zachowania ryb zamykają się wewnątrz grupy. Bez przeszkód możemy ją trzymać w zbiorniku towarzyskim z innymi rybami o podobnych rozmiarach i analogicznym temperamencie. Preferuje ona górne poziomy wody w akwarium, pożywienie pobiera z jej powierzchni. Ryba ta jest elastyczna i wytrzymała – można ją polecić początkującym akwarystom. Jeden z naszych użytkowników, Tomek, wspomina, że danio lamparcie może trafić się bardzo agresywne z usposobieniem terytorialnym. Jego danio w ciągu roku uśmierciło około 8-10 ryb w godzinach nocnych. Być może przyczyną było trzymanie pojedynczego osobnika.

Akwarium

Ryba ta lubi przestronne akwaria, o stonowanym oświetleniu, obsadzone dość mocno roślinami, z wolnymi przestrzeniami do swobodnego pływania. Dodatek korzeni lub skał dodatkowo urozmaici im otoczenie. Ryby lubią przebywać w prądzie wody wypływającej z filtra – dlatego jej przepływ powinien być od umiarkowanego do silnego. Niezbędne przykrycie zbiornika – danio lamparci jest doskonałym skoczkiem i bez ostrzeżenia korzysta z każdej nadarzającej się okazji, np. podczas czyszczenia zbiornika. Konieczne także są systematyczne podmiany części wody.

Rozmnażanie

Gatunek jajorodny. Jego hodowlę najlepiej jest przeprowadzać w osobnym zbiorniku z niewysokim poziomem wody, brakiem oświetlenia, małym filtrem gąbkowym, kępami roślin o drobnych liściach, podłożem żwirowym lub rusztem ikrowym (w celu zabezpieczenia ikry przed kanibalistycznymi zapędami rodziców). Ryby samoistnie dobierają się w pary ze stada i zazwyczaj tworzą trwałe więzi do końca swojego życia. Dobraną parę lub jedną samicę i dwóch samców przenosimy wieczorem do akwarium hodowlanego. Tarło wywołuje poranne światło – dlatego akwarium hodowlane powinno być tak ustawione, aby miało bezpośredni dostęp do promieni słonecznych. Samiec i samica stykają się ciałami, delikatnie drżą i jednocześnie uwalniane są jajeczka i sperma. Ikra (około 100 ziaren) powoli opada na dno. Rodziców należy bezwzględnie odłowić po tarle, gdyż są w stanie zjeść wszystkie jajeczka. Wylęg następuje po 1-2 dniach (jednak czas ten zależy od temperatury wody), po kolejnych 2-3 dniach narybek swobodnie pływa w poszukiwaniu pożywienia. W hodowli danio lamparciego najwięcej problemów przysparza karmienie małego narybku.