Domowe Akwarium Pl

Danio Tęczowy (Danio Albolineatus)

Zobacz też:
danio tęczowy Danio albolineatus
GatunekDanio Tęczowy
Nazwa łacińskaDanio Albolineatus
Rodzinakarpiowate
WystępowanieAzja
Długość6 cm
Temperatura18 - 25°C
Twardość wodymiękka - średnio twarda
pH6.0 - 8.0
Zbiornik80 L
Pokarmżywy, mrożony, suchy

Danio Tęczowy (Danio Albolineatus)

Występowanie

Ryba ta w warunkach naturalnych zamieszkuje głównie szybko płynące, zacienione strumienie, potoki oraz rzeki z przejrzystą, dobrze natlenianą wodą i kamienistym podłożem na terenie Birmy, Tajlandii, Chin oraz Kambodży. Można ją odnaleźć także w stawach, rowach melioracyjnych, kanałach, rozlewiskach czy polach ryżowych.

Wygląd zewnętrzny

Z uwagi na szeroki zakres zajmowanych siedlisk w naturze ubarwienie rybki może się różnić u poszczególnych populacji. Zasadniczo gatunek charakteryzuje się oliwkowo-różowym kolorem ciała, które w sprzyjających warunkach połyskuje perłowo. Wzdłuż boków ryby, jej linii bocznej, zaobserwować można opalizującą, wąską, żółto-pomarańczową pręgę, która biegnie od nasady ogona do początku płetwy grzbietowej. Płetwa ogonowa – rozwidlona. Ryba posiada także 2 pary długich wąsików. Samica jest nieco większa, pełniejsza w partiach brzusznych i mniej kolorowa niż samiec.

Usposobienie

Jest to spokojny i aktywny gatunek, który preferuje pływanie w liczniejszych grupach – minimum 6-8 sztuk. Wówczas ryby są mniej nieśmiałe a samce wyświetlają swoje najlepsze kolory, kiedy konkurują o uwagę samic. W grupie także ustanawia się hierarchia. Gatunek ten doskonale nadaje się do akwarium towarzyskiego, gdzie ich współlokatorami będą podobnej wielkości i o podobnym temperamencie ryby, np.: inne danio, brzanki, tetry, bocje, kiryski, małe zbrojniki. Gatunek ten można polecić początkującym akwarystom.

Akwarium

Danio tęczowy preferuje przestronne akwaria – dłuższe niż wyższe. Powinno być ono mocno obsadzone roślinnością po bokach oraz w tylnej części, z otwartymi przestrzeniami do swobodnego pływania. Podłoże powinno być żwirowe (najlepiej o różnej granulacji ziarna), z kilkoma różnej wielkości kamieniami (najlepiej otoczakami). Przepływ wody powinien być umiarkowany, woda dobrze natleniona, a oświetlenie stonowane i rozproszone. Konieczne jest przykrycie zbiornika – danio są wyśmienitymi skoczkami.

Rozmnażanie

Gatunek jajorodny. Jego hodowlę najlepiej jest przeprowadzać w osobnym zbiorniku z niewysokim poziomem wody, brakiem oświetlenia, małym filtrem gąbkowym, kępami roślin o drobnych liściach, podłożem żwirowym lub rusztem ikrowym (w celu zabezpieczenia ikry przed kanibalistycznymi zapędami rodziców). Woda powinna mieć odczyn lekko kwaśny, pH neutralne i temperaturę około 25°C. Parę ryb lub dwie (najgrubsze samice i najbardziej kolorowych samców) przenosimy wieczorem do akwarium hodowlanego. Tarło wywołuje poranne światło – dlatego akwarium hodowlane powinno być tak ustawione, aby miało bezpośredni dostęp do promieni słonecznych. Samiec i samica stykają się ciałami, delikatnie drżą i jednocześnie uwalniane są jajeczka i sperma. Ikra powoli opada na dno. Rodziców należy bezwzględnie odłowić po tarle, gdyż są w stanie zjeść wszystkie jajeczka. Wylęg następuje po 1-2 dniach, po kolejnych 2-4 dniach narybek swobodnie pływa w poszukiwaniu pożywienia.