Domowe Akwarium Pl

Drobniczka (łac. Heterandria Formosa)

Zobacz też:
drobniczka Heterandria formosa
Wikipedia/Brian Gratwicke /CC BY 2.0
GatunekDrobniczka
Nazwa łacińskaHeterandria Formosa
Rodzinapiękniczkowate
Występowaniepołudniowo-wschodnia część USA
Długość1,5 - 3 cm
Temperatura20 - 26°C
Twardość wodyśrednio twarda
pH7.0
Zbiornik40 L
Pokarmżywy, mrożony, suchy

Drobniczka (Heterandria Formosa)

Występowanie

Ryba słodkowodna pochodząca z niewielkich zbiorników Kalifornii i Florydy.

Wygląd zewnętrzny

Jest jedną z najmniejszych rybek trzymanych w akwarium. Ryby obu płci mają wydłużone ciało, słabo wykształcone płetwy, ubarwienie szaro-srebrne do brunatno-żółtego z czarną pręgą przechodzącą wzdłuż całego boku. Samca rozpoznamy po wielkości (jest on mniejszy od samicy) oraz po płetwie odbytowej – jej pierwsze promienie są przekształcone w gonopodium (zewnętrzny narząd kopulacyjny).

Usposobienie

Ryby te są mało wymagające – znoszą spadki temperatur wody nawet do 15°C. Lubią chować się w roślinności i innych kryjówkach, są wszystkożerne (powinno się ją jednak dokarmiać glonami lub suchym pokarmem roślinnym, larwami komara).

Akwarium

Są to odporne i uniwersalne rybki, które dostosowują się do dość szerokiego zakresu pH i temperatury wody. Będą się one czuły dobrze w dowolnie skonfigurowanym zbiorniku, jeżeli będziemy pamiętali o pozostawieniu im wolnej przestrzeni do pływania oraz użyjemy łagodnej filtracji (z minimalnym przepływem wody).

Rozmnażanie

Drobniczki rozmnażają się żyworodnie – ciąża samic trwa kilka tygodni. Po tym okresie wielokrotnie wydaje potomstwo na świat (poród trwa od kilku do kilkunastu dni). Codziennie w akwarium pojawia się kilka nowych sztuk narybku, który żywi się od razu samodzielnie.