Domowe Akwarium Pl

Drobnotka Nadobna (Neoheterandria Elegans)

drobnotka nadobna Neoheterandria elegans
Wikipedia/Silvana Gericke /CC BY-SA 2.5
GatunekDrobnotka Nadobna
Nazwa łacińskaNeoheterandria Elegans
Rodzinapiękniczkowate
WystępowanieAmeryka Południowa
Długość2,0 - 2,5 cm
Temperatura24 - 28°C
Twardość wodyśrednio twarda - twarda
pH7.0 - 8.0
Zbiornik40 L
Pokarmżywy, mrożony, suchy

Drobnotka Nadobna (Neoheterandria Elegans)

Występowanie

Gatunek słodkowodny, endemiczny, który w warunkach naturalnych zamieszkuje płytkie i zarośnięte części rzeki Rio Truando oraz dopływy rzeki Rio Atrato w Kolumbii.

Wygląd zewnętrzny

Ciało drobnotki nadobnej jest koloru żółto-oliwkowego, z jasnym podbrzuszem. Na jej bokach można zauważyć poprzeczne, szarawe pręgi (od 6 do 9), które są wyraźnie węższe w przedniej części. Tylko środkowa pręga jest wyraźnie czarna, na intensywnie żółtym tle. Płetwy są przezroczyste, z delikatnym, niebieskawym marginesem. Płetwa ogonowa jest zaokrąglona. Samica jest większa i zdecydowanie grubsza w partiach brzusznych. U samca płetwa odbytowa przekształcona jest w długie gonopodium – narząd kopulacyjny.

Usposobienie

Z racji swoich rozmiarów jest to nieśmiała i spokojna rybka, która powinna być trzymana w większej grupie własnego gatunku (ryby tworzą luźne ławice), w równych proporcjach samic i samców. Rybka nie konkuruje o pożywienie z innymi gatunkami. Samice mogą być bardziej agresywne – zwłaszcza w okresie tarła. Gatunek ten polecany jest do akwariów typu nano.

Akwarium

Ryby preferują zbiorniki mocno obsadzone roślinami, z licznymi kryjówkami, z wolnymi przestrzeniami do swobodnego pływania. Roślinność pływająca korzystna jest ze względu na narybek. Ryby te wymagają czystej wody o delikatnym przepływie, filtru gąbkowego lub innego z zabezpieczonym wylotem. Niezbędne systematyczne podmiany części wody.

Rozmnażanie

Ryba żyworodna. Zapłodnienie jest wewnętrzne (pakiet plemników przekazywany jest bezpośrednio do jajowodu), a ryby bez przeszkód rozmnażają się w akwarium ogólnym. To samiec kusi samicę swoimi jaskrawymi kolorami i rozpostartymi płetwami, ale to ona wybiera partnera. Zachęcona samica przystępuje do kopulacji. Okres ciąży u samicy trwa 30 dni, natomiast rozwój potomstwa odbywa się w procesie „superfetacji”. Polega on na tym, że zapłodnione jajeczka na różnym etapie rozwoju mogą być obecne w jajowodzie samicy w czasie jednego okresu rozrodczego (w jajowodzie, w którym rozwija się już zapłodnione jajeczko, pojawia się następne - w efekcie kolejne zapłodnione jajeczka mają różny wiek i są na różnym etapie rozwoju). W początkowej fazie rozwoju zarodka to samica zapewnia jego odżywienie, do czasu pojawienia się kolejnego. Wówczas „starszy” płód korzysta z własnego woreczka żółtkowego. Po około miesiącu następuje wylęg jajeczek wewnątrz organizmu samicy, po czym samica „rodzi” narybek. Superfetacja powoduje, że narybek uwalniany jest sukcesywnie przez kolejne dwa tygodnie – 1-3 młode co 2-4 dni. Rodzice nie opiekują się potomstwem, ale nie powinni zjadać narybku, gdy są odpowiednio karmieni. Narybek, w chwili pojawienia się, jest bardzo mały - zaledwie 3-6 mm.